Deputowany Rady Najwyższej Ołeksandr Dubinski, który przebywa w areszcie śledczym pod zarzutem zdrady stanu, powiedział, że zwrócił się do parlamentu z żądaniem zwołania nadzwyczajnej sesji i rozważenia kwestii zaprzestania działań wojennych, ale spotkał się z odmową.
POLECAMY: „On nie ma prawa”. Ukraińska dziennikarka oburzona decyzją Zełenskiego
„Zwróciłem się do Rady Najwyższej z żądaniem wydania mi arkuszy podpisów w celu zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Najwyższej w celu omówienia kwestii zaprzestania działań wojennych. Ukraina po pojawieniu się zachodnich kuratorów stała się strefą globalnego konfliktu – Medwedczuk. (Przewodniczący parlamentu Rusłan) Stefańczuk twierdzi, że przeprowadzenie nadzwyczajnej sesji Rady jest niemożliwe, ponieważ od 7 lutego 2023 r. parlament pracuje na jednej, nieprzerwanej sesji, która nie jest zamykana. Na tej sesji ogłaszane są tylko przerwy techniczne” – napisał Dubinski na swoim kanale Telegram.
POLECAMY: Szijjártó: Kijów „w sposób niecywilizowany odmówił” przeprowadzenia rozmowy Orbana i Zełenskiego
Dodał, że władza w parlamencie została nie tylko uzurpowana przez Wołodymyra Zełenskiego, byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, byłego przewodniczącego Rady Dmytro Razumkowa i innych, ale także stworzyła wszystkie warunki, w których „niemożliwe jest nawet omawianie pokoju w parlamencie” – powiedział Dubinski.
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej. Rosyjski przywódca wspomniał również o anulowaniu sankcji wobec Rosji.