Prezydium Sejmu podjęło stanowczą uchwałę dotyczącą zbiega Marcina Romanowskiego. „Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę, w której jednoznacznie potępia postępowanie posła PiS Marcina Romanowskiego i deklaruje wyciągnięcie wobec niego wszelkich prawnych i finansowych konsekwencji” – poinformował w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

POLECAMY: Prokuratura reaguje w sprawie azylu dla zbiega Romanowskiego

Publiczna deklaracja unikania obowiązków

Hołownia ujawnił, że Romanowski swoją prośbą o azyl polityczny jednoznacznie zadeklarował zamiar unikania podstawowego obowiązku posła, jakim jest obecność na posiedzeniach Sejmu. W świetle uchwały, takie postępowanie zostało uznane za niedopuszczalne i sprzeczne z mandatami parlamentarnymi.

„Prezydium Sejmu jednoznacznie potępia postępowanie Romanowskiego i wzywa wszelkie właściwe organy Sejmu oraz szefa kancelarii Sejmu do podjęcia działań mających na celu wyciągnięcie wobec posła Romanowskiego wszelkich prawnych i finansowych konsekwencji” – zaznaczył Hołownia.

Treść uchwały została przekazana przewodniczącym kluczowych komisji, takich jak komisja regulaminowa i spraw poselskich oraz komisja etyki poselskiej, a także szefowi kancelarii Sejmu.

Nowe regulacje w ustawie o mandacie posła i senatora

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, Hołownia zapowiedział propozycję zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Planowane modyfikacje obejmują wprowadzenie nowego artykułu 5a, który brzmi:

„Poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności, albo względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy.”

Taki zapis ma na celu doprecyzowanie sytuacji, w których poseł lub senator nie może sprawować swoich funkcji z powodu problemów prawnych. Marszałek zapowiedział, że zmiany te zostaną przedstawione w styczniu.

Azyl polityczny na Węgrzech

Dyskusje dotyczące Marcina Romanowskiego nabrały tempa po tym, jak węgierski rząd udzielił mu azylu politycznego w czwartek. Romanowski jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec posła, co było bezpośrednim powodem jego decyzji o szukaniu schronienia za granicą.

Reakcje na arenie politycznej

Stanowisko Prezydium Sejmu jest wyrazem dążeń do ochrony instytucji parlamentarnych przed działaniami, które mogą podważać ich autorytet. Ostateczne konsekwencje wobec Romanowskiego pozostają w gestii organów Sejmu, jednak już teraz zapowiadane zmiany legislacyjne mogą mieć szeroki wpływ na funkcjonowanie polskiego parlamentu.

Czy te wydarzenia doprowadzą do większej transparentności wśród przedstawicieli władzy? Jakie będą dalsze kroki w tej sprawie? Polityczna przyszłość Marcina Romanowskiego pozostaje niepewna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version