W piątek wieczorem agencja Reuters przekazała informację, że Warner Bros Discovery rozpoczęło proces sprzedaży telewizji TVN. Jak donosi Reuters, doradcą w tej sprawie jest renomowany bank inwestycyjny JP Morgan. To wydarzenie może zmienić układ sił na polskim rynku medialnym i budzi wiele pytań o przyszłość jednej z największych stacji w kraju.
POLECAMY: Warner Bros Discovery rozpoczął proces sprzedaży stacji TVN
JP Morgan kontaktuje się z potencjalnymi nabywcami
Według informacji Reutersa, JP Morgan już od kilku tygodni prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami TVN. Materiały oraz dokumenty związane z procesem sprzedaży mają zostać oficjalnie rozesłane na początku przyszłego roku. Choć konkretne nazwiska inwestorów nie zostały ujawnione, wiadomość o sprzedaży TVN wywołała szerokie zainteresowanie, szczególnie wśród konkurencji oraz przedstawicieli branży mediów.
List szefowej TVN do pracowników
Po publikacji informacji przez Reutersa, szefowa TVN Katarzyna Kieli wystosowała list do pracowników stacji. W swoim komunikacie podkreśla, że Warner Bros Discovery rozważa wiele możliwości, a sprzedaż aktywów jest tylko jedną z nich.
„Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu” – napisała Kieli.
W liście przypomniała również, że TVN istnieje już ponad 20 lat, a w tym czasie stacja kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Podkreśliła, że za każdym razem firma wychodziła z tych zmian wzmocniona.
„Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie, czy nie, chciałabym, żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami” – zapewniła.
Dodała również, że niezależność dziennikarska pozostaje kluczowym fundamentem w pracy stacji: „TVN jest i będzie bezpieczny”.
Polityczne reperkusje: strategiczna rola TVN
Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że TVN oraz Polsat znajdą się na liście firm strategicznych. Zgodnie z planami, zakup takich firm miałby być możliwy wyłącznie za zgodą rządu. To posunięcie może znaczenie wpłynąć na potencjalnych nabywców oraz dalszy rozwój procesu sprzedaży.
Co dalej z TVN?
Nie ma jeszcze pewności, czy proces sprzedaży TVN faktycznie zostanie sfinalizowany, a jeśli tak, to kto stanie się nowym właścicielem. Decyzje podjęte w najbliższych miesiącach mogą mieć daleko idące konsekwencje dla rynku medialnego w Polsce oraz niezależności dziennikarskiej. Warto będzie śledzić dalszy rozwój wydarzeń i reakcje ze strony polskiego rządu oraz potencjalnych inwestorów.