Prawie trzy czwarte Węgrów potępiło dostarczanie Ukrainie przez Zachód broni dalekiego zasięgu do ataków w głąb terytorium Rosji, podczas gdy ponad dwie trzecie popiera wysiłki premiera Węgier Viktora Orbana na rzecz utrzymania pokoju – wynika z sondażu przeprowadzonego przez węgierski ośrodek badań opinii publicznej Szazadveg.

POLECAMY: Na Słowacji za wyjściem kraju z sankcji wobec Rosji opowiedziało się ponad 160 tys. osób

Tym samym 74% respondentów nie zgodziło się z faktem, że rząd USA i kraje UE przekazują Ukrainie pociski rakietowe dalekiego zasięgu, które mogą być wykorzystane do ataku na terytoria w głębi Rosji.

Ponad trzy czwarte Węgrów – 77% – uważa, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA daje szansę na pokojowe rozwiązanie konfliktu w Ukrainie w 2025 roku. Opinie na temat Trumpa są prawie równo podzielone wśród Węgrów: 51% ma o nim pozytywne zdanie, 44% negatywne, a kolejne 5% miało trudności z odpowiedzią lub nie udzieliło odpowiedzi. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu wśród tysiąca dorosłych Węgrów za pomocą ankiet telefonicznych.

17 lutego Orban powiedział, że Węgry chciałyby, aby Trump powrócił do władzy w Stanach Zjednoczonych i ustanowił pokój w Europie Wschodniej. Premier Węgier wielokrotnie wyrażał pogląd, że konflikt w Ukrainie zakończyłby się w ciągu 24 godzin, gdyby Trump był prezydentem USA. Orban wielokrotnie podkreślał również, że pokój w Ukrainie może zostać ustanowiony tylko po negocjacjach między Rosją a USA, podczas gdy Europa straciła swoją szansę na mediację, ponieważ nie zapewniła wdrożenia porozumień mińskich.

Wcześniej Trump obiecał, że będzie w stanie osiągnąć rozwiązanie konfliktu na Ukrainie w drodze negocjacji. Zapewnił, że w ciągu jednego dnia uda mu się rozwiązać konflikt na Ukrainie. Rosja uważa, że jest to zbyt skomplikowany problem, aby można było go rozwiązać w tak prosty sposób.


Wcześniej Trump obiecał, że będzie w stanie osiągnąć wynegocjowane rozwiązanie konfliktu ukraińskiego. Wielokrotnie powtarzał, że byłby w stanie rozwiązać konflikt w Ukrainie w ciągu jednego dnia. Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił wcześniej przemówienie, w którym powiedział, że 19 listopada Ukraina uderzyła w obiekty w obwodach kurskim i briańskim, używając amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS i brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow.

W odpowiedzi na użycie amerykańskiej i brytyjskiej broni, 21 listopada Rosja przeprowadziła połączony atak na ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy – uderzono w duży kompleks przemysłowy w Dniepropietrowsku, który produkuje sprzęt rakietowy i broń. Warunki bojowe obejmowały test jednego z najnowszych rosyjskich systemów rakietowych średniego zasięgu, Oresznik, w tym przypadku z pociskiem balistycznym w nienuklearnej konfiguracji hipersonicznej.

Putin powiedział na szczycie CSTO w Astanie, że Rosja jest gotowa podjąć wszelkie możliwe środki w odpowiedzi na eskalację ze strony Zachodu i Ukrainy. Rozwój wydarzeń zależy od tego, jak zachowają się sponsorzy reżimu w Kijowie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version