Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski, który niedawno podczas wywiadu udzielonego swoim propagandowym mediom stwierdził, że zakończyła się „przyjaźń” ukraińsko-polska z uwagi na fakt, że od Polski już nic nie dostanie, podczas obchodów Dnia Dyplomaty w niedzielę jednoznacznie potwierdził aspiracje swojego „kraju” do wstąpienia do Unii Europejskiej. W przemówieniu wskazał Polskę i Danię jako kluczowe państwa, które odegrają ważną rolę w procesie akcesyjnym Ukrainy.

POLECAMY: Zełenski ponownie potępił Polskę za odmowę przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29

– W przyszłym roku musimy zrobić maksimum w tym celu w procesie negocjacji i rozwoju stosunków z partnerami w UE. Dlatego prezydencja Polski, a w drugiej połowie roku – Danii w UE, powinna być historyczna dla Ukrainy – powiedział Zełenski.

POLECAMY: Zełenski przemawiał na tle banderowskiej flagi

Przywódca Ukrainy podkreślił też konieczność jednoznacznego i przekonującego prezentowania ukraińskich postulatów na wszystkich szczeblach europejskich struktur, od najwyższych instytucji po liderów opinii publicznej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/11/Zelenski-o-Polsce.mp4

Polska i Dania: kluczowi gracze w procesie akcesji

Polska i Dania, które w 2024 roku będą sprawować prezydencję w Unii Europejskiej, mają odegrać szczególną rolę w promowaniu interesów Ukrainy na arenie międzynarodowej. Jak wskazał Zełenski, nadchodzące prezydencje mogą być momentem przełomowym w procesie negocjacyjnym. Obie te państwa od dawna wspierają Ukrainę politycznie i logistycznie, co stawia je w roli naturalnych mediatorów pomiędzy Kijowem a Brukselą.

POLECAMY: Kosiniak-Kamysz potwierdza zamiar zablokowania akcesji Ukrainy do UE w przypadku braku rozwiązania sprawy Wołynia

Rozszerzenie Unii Europejskiej

Rozszerzenie UE stało się jednym z kluczowych tematów debaty politycznej w Europie. W swoim zeszłorocznym wystąpieniu Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, wezwała Unię do przygotowania się na rozszerzenie na ponad 30 krajów, argumentując, że leży to w strategicznym interesie kontynentu.

Na liście kandydatów, obok Ukrainy, znajdują się m.in. Mołdawia oraz kraje bałkańskie: Albania, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia i Czarnogóra. Ukraina, która ze względu na trwający konflikt zbrojny oraz polityczne wsparcie Zachodu, znajduje się w centrum uwagi twierdzy przestępców zarządzanych przez skorumpowaną hitlerówkę von der Leyen.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/11/Anna-Zelenski-Ukraina-korupcja.mp4

Formalne kroki Ukrainy ku UE

28 lutego 2022 roku Ukraina oficjalnie złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. W czerwcu tego samego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kandydata, co było symbolicznym aktem wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji. W tym roku Rada UE zatwierdziła ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii, rozpoczynając tym samym formalne rozmowy akcesyjne. Proces ten wymaga jednak spełnienia szeregu kryteriów, w tym reformy systemu prawnego, zwalczania korupcji oraz dostosowania ukraińskich standardów gospodarczych i politycznych do wymogów unijnych.

Kwestie sporne w relacjach polsko-ukraińskich

Pomimo bliskich stosunków Polski i Ukrainy, istnieje kilka kwestii spornych, które mogą wpływać na proces akcesji. Zarówno premier Donald Tusk, jak i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wielokrotnie podkreślali, że Polska nie zgodzi się na członkostwo Ukrainy bez rozwiązania problemu ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej.

Czy nadchodzące prezydencje Polski i Danii rzeczywiście okażą się przełomowe? Wszystko wskazuje na to, że intensywność i jakość współpracy między Ukrainą a jej europejskimi partnerami będzie miała kluczowe znaczenie dla przyszłości Kijowa w Unii Europejskiej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/12/braun-zelenski-tusk.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version