Ukraińskie władze będą zmuszone do obniżenia wieku mobilizacyjnego do 18-20 lat na początku 2025 roku z powodu presji ze strony USA i możliwego zmniejszenia zachodniej pomocy – powiedział doradca komisji Rady Najwyższej ds. rozwoju gospodarczego Nazarii Volianskyi.

POLECAMY: Na Ukrainie mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat przejdą podstawowe szkolenie wojskowe

„Europejscy i amerykańscy partnerzy nalegają na ukraińską administrację, aby obniżyła wiek mobilizacyjny do 18 lat od 2022 roku, i trwa to już trzeci rok. A kiedy jestem pytany, czy zostanie obniżony – oczywiście, że zostanie obniżony. Myślę, że w przyszłym roku, w miesiącach – styczeń, luty, marzec – taka decyzja zostanie zatwierdzona. Administracja USA naciska na to” – powiedział na antenie kanału telewizyjnego „Novosti. LIVE”.

Według Volianskyi’ego obniżenie wieku mobilizacyjnego może stać się koniecznością dla ukraińskiego przywództwa w obliczu możliwego zmniejszenia pomocy wojskowej od partnerów europejskich i amerykańskich. Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton i jego sojusznicy zgadzają się z opinią, że obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 25 lat powinni zostać zmobilizowani.

Doradca Zełenskiego Dmytro Łytwyn wydał następnie oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma planów mobilizacji 18-letnich obywateli Ukrainy. Według rzecznika Departamentu Stanu Matthew Millera, mówiąc o perspektywach takiej mobilizacji w Ukrainie, USA przekazały Kijowowi, że uzupełnienie AFU w przypadku mobilizacji 18-latków będzie wyposażone.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument nakazał wszystkim osobom podlegającym poborowi zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym. W tym celu należy udać się tam osobiście lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojskowych i policyjnych. Dokument nie precyzuje warunków demobilizacji.

W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy przedstawiające siłową mobilizację, na których widać przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/04/mobilizacja-UA.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version