Ryszard Kalisz pozostaje konsekwentny w swojej krytyce postanowienia Sądu Najwyższego. Członek Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wyjaśnia, dlaczego zagłosował przeciwko przyjęciu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) za wybory parlamentarne 2023. Kontrowersyjna decyzja PKW, która zakończyła się podziałem głosów, wywołuje pytania o legitymację orzeczeń wydanych przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

POLECAMY: Nieoficjalne! PKW podjęła decyzję w sprawie sprawozdania finansowego PiS

PKW przyjęła sprawozdanie PiS, ale nie bez kontrowersji

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS za wybory parlamentarne 2023, zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego. Jednak decyzja ta nie była jednogłośna. Z siedmiu członków PKW, czterech głosowało za przyjęciem sprawozdania, trzech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Głosowanie to było wynikiem wcześniejszej „decyzji” nielegalnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN w obsadzie pokemonów niebędącymi sędziami w rozzumieniu prawa, która uznała skargę PiS na odrzucenie sprawozdania przez PKW. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, ta decyzja SN obligowała PKW do przyjęcia dokumentu.

Ryszard Kalisz: „To postanowienie jest bez znaczenia”

Ryszard Kalisz, członek PKW, wyjaśnił swoje stanowisko po głosowaniu, podkreślając, że był konsekwentny w swojej decyzji. W jego ocenie postanowienie wydane przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie miało mocy prawnej, ponieważ nie było wydane przez właściwy organ, czyli Sąd Najwyższy. – „Byłem konsekwentny. Nie mamy stanowiska uprawnionego organu, czyli Sądu Najwyższego. Taki jest mój pogląd od początku, że ta izba nie jest sądem” – stwierdził Kalisz po posiedzeniu PKW. „To, co się nazywało postanowieniem Sądu Najwyższego, jest dokumentem bez znaczenia, bo zostało wydane przez nieuprawnione osoby” – dodał.

Wątpliwości wokół decyzji PKW

Kalisz podkreślił również, że koledzy, którzy wstrzymali się od głosu, złożyli nowy tekst uchwały, w którym PKW jasno stwierdziła, że nie uznaje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. „Uważałem, że to będzie wzbudzało wiele wątpliwości, konsekwentnie byłem przeciw i chciałem dzisiaj znieść ten punkt z porządku obrad, jako że 16 grudnia przegłosowaliśmy stanowisko w sprawie odroczenia do czasu uregulowania sytuacji” – dodał Kalisz.

Co dalej z finansami PiS?

Ryszard Kalisz zauważył również, że sytuacja wciąż pozostaje niejasna. Jego zdaniem istnieją dwa możliwe scenariusze. „Mamy teraz dwa scenariusze: albo minister finansów wypłaci środki dla komitetu PiS, albo nie” – przekonywał. Kalisz zaznaczył, że nie zamierza doradzać ministrowi finansów, ale jego zdaniem decyzja ta powinna opierać się na prawie. „Jak coś nie jest sądem, to nie może wydawać postanowień” – podsumował.

Podsumowanie: Co oznacza decyzja PKW?

Decyzja PKW o przyjęciu sprawozdania finansowego PiS za wybory parlamentarne 2023 stała się punktem zapalnym w debacie o roli Sądu Najwyższego oraz nielegalnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w procesie wyborczym. Kontrowersje wokół tej sprawy wskazują na potrzebę wyjaśnienia granic kompetencji poszczególnych organów w polskim systemie prawnym. Chociaż PKW wykonała postanowienie Sądu Najwyższego, podział głosów w tej sprawie może wywołać dalsze pytania o transparentność i legalność działań związanych z finansowaniem kampanii wyborczych.

Nie ulega wątpliwości, że decyzja ta pokazuje błędy w zakresie reformy wymiaru sprawiedliwości podjęta przez ministra Bodnara, który pomimo uprawnień nadal dopuszcza do możliwości, iż orzeczenia wydawane są przez neosędziów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version