Ponad połowa Polaków deklaruje chęć przeniesienia się do innego kraju – wynika z badania ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego w ramach międzynarodowego projektu badawczego przez sieć IRIS. Hiszpania pozostaje najpopularniejszym kierunkiem emigracyjnym, dystansując dawniej upragnione Stany Zjednoczone. Wyniki te świadczą nie tylko o rosnącej fascynacji Polaków słonecznym stylem życia, ale także o ich niezadowoleniu z warunków własnego życia.

Polacy i ich marzenia o Hiszpanii

Aż 55% Polaków (przy średniej globalnej wynoszącej 45%) wyraziło chęć zmiany kraju zamieszkania. Hiszpania jest najczęściej wybieranym kierunkiem, co podkreśla atrakcyjność tego kraju w oczach Polaków. Hiszpania przyciąga nie tylko Polaków, ale także Litwinów, Rumunów i Włochów. Co ciekawe, dawniej Polacy wskazywali Stany Zjednoczone jako kraj marzeń, jednak obecnie ich preferencje zmieniły się. Za Hiszpanią w rankingu znajdują się Włochy i Niemcy, a Wielka Brytania, dawniej jeden z najpopularniejszych wyborów, spadła na ostatnie miejsce.

Narody niezadowolone ze swojego życia

Badanie wskazuje, że poziom zadowolenia z życia w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Polacy plasują się w grupie narodów raczej niezadowolonych, podobnie jak Nigeryjczycy, Turcy czy Bułgarzy. Jedynie w czterech z siedemnastu badanych krajów większość obywateli uważa swoje życie za bliskie ideałowi. „Podobnie wypadają Polacy, jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie, na ile ich życie jest bliskie lub dalekie od ideału” – zauważają autorzy badania. Japończycy, Grecy i Bułgarzy są jeszcze bardziej niezadowoleni.

Globalne perspektywy niezadowolenia

Z badań wynika, że w zasadzie na całym świecie brak jest ludzi w pełni usatysfakcjonowanych swoim krajem. Najbardziej krytyczni wobec własnych państw są Bułgarzy, Rumuni i Grecy. Nawet w krajach zamożnych, takich jak Kanada czy Austria, pojawiają się oznaki niezadowolenia. Autorzy badania zwracają uwagę na różnorodność oczekiwań w zależności od zamożności społeczeństw. „Obok bogatych krajów – takich jak chociażby Kanada czy Austria – okazuje się, że również mieszkańcy krajów biedniejszych, jak np. Meksyk, Peru, mogą być zadowoleni z życia” – podkreślają.

Niezadowolenie Polaków a perspektywa międzynarodowa

Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia, wskazuje na paradoks, w którym Polacy częściej narzekają na własne życie niż na kraj. „Często mówi się o Polakach jako narodzie osób narzekających, ale wyniki badania pokazują, że są też bardziej od nas narzekający. A w szczególności narzekający na swój kraj” – zauważa.

Z drugiej strony, Japonia, dawniej postrzegana przez Polaków jako kraj idealny, została w wielu wymiarach przez nas dogoniona, a nawet przegoniona. „Japończycy są bardziej niezadowoleni ze swojego kraju od Polaków i również częściej uważają, że ich życie jest dalekie od ideału” – zaznacza Czarnecki. Najbardziej niezadowoleni pozostają jednak Bułgarzy, zarówno w kontekście swojego kraju, jak i życia osobistego.

Metodologia badania

Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI w 18 krajach pomiędzy styczniem a marcem 2024 r. na reprezentatywnych próbach ludności w wieku 18+. W każdym kraju przeprowadzono je na próbie 500 respondentów, a w Polsce na próbie liczbącej 1000 osób.

ARC Rynek i Opinia, od ponad 32 lat specjalizujący się w badaniach marketingowych oraz sondażach opinii publicznej, jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych agencji badawczych – IRIS. Organizacja realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie, dostarczając rzetelnych danych do analizy społecznych trendów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version