Organizacje humanitarne biją na alarm. W pierwszych dniach nowego roku kilkadziesięcioro dzieci w Gazie straciło życie w wyniku izraelskiego ostrzału – poinformowały palestyńskie organizacje. Ministerstwo Zdrowia Gazy przekazało, że 1 i 2 stycznia w wyniku bombardowań życie straciło około 80 osób, z czego „znaczny procent” stanowili nieletni. Niestety, nie tylko przemoc zbrojna stanowi zagrożenie. ONZ ostrzega, że dzieci w Gazie umierają także z powodu braku ochrony przed zimowymi temperaturami.

POLECAMY: Izraelscy terroryści zamknęli ostatni szpital w północnej Strefie Gazy

Niekończący się dramat dzieci

Alexandra Saieh, dyrektor ds. polityki humanitarnej i wsparcia w organizacji Save the Children, opisuje sytuację dzieci w Gazie jako coraz bardziej rozpaczliwą. „W zeszłym roku myśleliśmy, że sytuacja w Gazie nie może być już gorsza, a jednak tak się niestety stało” – podkreśla. Dzieci z Gazy rozpoczynają swoje życie w jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, co dyrektor Save the Children nazywa „przerażającą pętlą czasową nieustającej wojny”.

POLECAMY: Świńska łeb przed żydowskim domem Prager House w Niemczech

Według Saieh, sytuacja eskalowała do nowego poziomu kryzysu. „Wkraczając w rok 2025, widzimy, że historia nie tylko się powtarza, ale osiąga nową głębię: przez 15 miesięcy dzieci były bombardowane, głodzone i zmuszane do opuszczenia swoich domów, a teraz muszą stawić czoła ujemnym temperaturom” – dodała.

Zima: cichy zabójca dzieci

Zimowe temperatury w Gazie stanowią kolejne śmiertelne wyzwanie. ONZ zwraca uwagę, że brak odpowiedniej pomocy humanitarnej pogarsza sytuację. Władze w Tel Awiwie blokują dostawy, w tym transporty z namiotami, ubraniami i kołdrami, co dodatkowo naraża dzieci na wychłodzenie.

Alexandra Saieh przypomina, że dzieci gorzej niż dorośli regulują temperaturę ciała, co sprawia, że szybciej tracą ciepło. Długotrwałe narażanie ich na wychłodzenie osłabia układ odpornościowy i może prowadzić do śmierci. Już teraz dzieci w Gazie cierpią na niedożywienie oraz choroby, takie jak zapalenie płuc czy biegunka. W połączeniu z wychłodzeniem te czynniki tworzyą śmiertelne zagrożenie.

Blokada dostaw humanitarnych

ONZ oraz organizacje humanitarne apelują o zniesienie blokady transportów do Strefy Gazy. Brak dostępu do podstawowych środków przetrwania, takich jak ciepła odzież, namioty czy leki, powoduje, że tysiące dzieci są pozostawione na łaskę zimy. Saieh podkreśla, że obecna sytuacja w Gazie to efekt nie tylko konfliktu, ale także międzynarodowej bierności i dostaw broni, które podsycają trwającą wojnę.

Co możemy zrobić?

Save the Children oraz inne organizacje humanitarne apelują o natychmiastową pomoc dla dzieci w Gazie. Kluczowe jest zapewnienie im dostępu do żywności, leków oraz ochrony przed zimnem. Zimowe temperatury stwarzają dodatkowe wyzwania, które wymagają szybkiej reakcji międzynarodowej.

Każda pomoc się liczy. Organizacje zachęcają do wspierania kampanii na rzecz dzieci w Gazie poprzez darowizny oraz podnoszenie świadomości na temat sytuacji w regionie. Tylko wspólnym wysiłkiem można zmniejszyć cierpienie najmłodszych, którzy padają ofiarą niekończącego się konfliktu i surowych warunków życiowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version