Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, ogłosił plany przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie ograniczenia używania fajerwerków na terenie miasta. Decyzja ta wynika z licznych sygnałów mieszkańców, którzy wyrażają troskę o dobrostan zwierząt i wpływ hałasu na jakość życia w mieście.
Konsultacje społeczne jako klucz do decyzji
Prace nad konsultacjami powierzono nowo utworzonemu Wydziałowi Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa. „Jednym z jego pierwszych zadań będzie przygotowanie i przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych, które pozwolą mieszkańcom Krakowa odpowiedzieć na to pytanie” – zapowiedział prezydent Miszalski.
Miszalski podkreślił, że ostateczna decyzja w sprawie fajerwerków należeć będzie do mieszkańców. „Rozmawiajcie więc, komentujcie i przekonujcie się do swoich racji. Moje zdanie znacie – zabawa kosztem drugiego stworzenia nie jest dobra. Możemy świętować Sylwestra czy bawić się na Paradzie Smoków bez używania fajerwerków hukowych” – napisał prezydent na swoich profilach w mediach społecznościowych.
Czy Kraków powinien zakazać używania fajerwerków❓
— Aleksander Miszalski (@Miszalski_) January 3, 2025
Sprawa ta podzieliła mieszkańców Krakowa w ostatnich tygodniach. Grupa popierająca wprowadzenie ograniczeń powołuje się najczęściej na dobrostan zwierząt, przeciwnicy na tradycję i zwyczaj.
Jak wygląda to dziś od strony… pic.twitter.com/HauOacKCv0
Laserowe widowiska zamiast fajerwerków
Już w ubiegłym roku Kraków podczas sylwestrowych obchodów zrezygnował z pokazów fajerwerków na rzecz widowisk laserowych. Podobne kroki podjęły również inne polskie miasta, takie jak Warszawa. Zmiana ta ma na celu ograniczenie negatywnych skutków hałasu na ludzi i zwierzęta.
Potencjalne zmiany w prawie
Prezydent Miszalski przypomniał, że w Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty ustaw, które mogą wpłynąć na regulacje dotyczące używania fajerwerków. Pierwszy projekt zakłada zakaz stosowania materiałów pirotechnicznych klasy F3 (fajerwerków hukowych), natomiast drugi daje samorządom możliwość wprowadzania lokalnych regulacji dotyczących handlu i używania fajerwerków na ich terenie.
Co sądzą Polacy?
Z badań Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki, wynika, że Polacy w większości nie popierają całkowitego zakazu fajerwerków. Aż 75 proc. respondentów uważa, że lepszym rozwiązaniem jest danie samorządom możliwości regulowania używania fajerwerków na swoim terenie. Podobne wyniki odnotowano wśród wyborców poszczególnych partii politycznych: 75 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 76 proc. Prawa i Sprawiedliwości, 78 proc. Trzeciej Drogi i 67 proc. Lewicy popierało takie podejście.
Co ciekawe, z badań przeprowadzonych w latach 2021-2024 wynika, że 65 proc. Polaków używało fajerwerków lub uczestniczyło w wydarzeniach z ich udziałem. Nawet wśród właścicieli zwierząt domowych przeciwnicy pirotechniki stanowią mniejszość – tylko 50 proc. z nich popiera całkowity zakaz fajerwerków.
Kraków na drodze do kompromisu
Debata nad przyszłością fajerwerków w Krakowie może stanowić ważny krok w kierunku znalezienia rozwiązania, które uwzględni potrzeby wszystkich stron. Konsultacje społeczne mają zapewnić, że każdy mieszkaniec miasta będzie miał możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie.
Prezydent Miszalski zachęca do aktywnego udziału w konsultacjach i wspólnego poszukiwania rozwiązań, które pozwolą świętować ważne wydarzenia w sposób bezpieczny dla ludzi i zwierząt.