6 stycznia 2025 roku Ireneusz Fąfara, obecny prezes Orlenu, zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Energa SA oraz z funkcji jej przewodniczącego. Informacja o decyzji została przekazana w komunikacie spółki, jednak nie podano powodów tej rezygnacji.
„Zarząd spółki Energa SA («Spółka») informuje, że Pan Ireneusz Fąfara złożył oświadczenie o rezygnacji ze składu Rady Nadzorczej Spółki oraz z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki z upływem dnia 6 stycznia 2025 roku. Oświadczenie zostało złożone bez podania przyczyny rezygnacji” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie.
Kim jest Ireneusz Fąfara?
Ireneusz Fąfara objął stanowisko prezesa Orlenu w kwietniu 2024 roku, wcześniej zdobywając bogate doświadczenie menedżerskie. W swojej karierze pełnił funkcje m.in. prezesa litewskiej spółki Orlen Lietuva, prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wiceprezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Znaczenie Energi dla rynku energetycznego w Polsce
Grupa Energa, należąca od 2020 roku do grupy kapitałowej Orlen, jest jednym z kluczowych graczy na polskim rynku energetycznym. Jest trzecim co do wielkości operatorem systemu dystrybucyjnego w kraju, obsługując miliony odbiorców. W 2023 roku moc zainstalowana w elektrowniach grupy wynosiła około 1,34 GW, co czyni Energę jednym z liderów w dziedzinie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej.
Orlen – narodowy czempion energetyczny
Orlen, największy koncern paliwowy w Polsce, jest jednocześnie jednym z liderów rynku energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność wydobywczą na rynkach międzynarodowych oraz inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2023 roku sięgnęły 372,64 mld złotych.
W ramach budowy koncernu multienergetycznego, Orlen dokonał szeregu kluczowych przejęć, w tym Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Spółka od 1999 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzi w skład indeksu WIG20.
Co dalej dla Energi i Orlenu?
Rezygnacja Ireneusza Fąfary z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Energi może wskazywać na reorganizację wewnętrzną w strukturach Orlenu. Choć decyzja nie została uzasadniona, możliwe, że związana jest z dalszymi planami strategicznymi koncernu dotyczącymi rynku energii w Polsce i Europie. Wśród potencjalnych wyzwań znajdują się rosnąca konkurencja w sektorze OZE oraz konieczność modernizacji infrastruktury energetycznej.
Zarówno Orlen, jak i Energa pozostają kluczowymi graczami dla polskiej gospodarki, a każda zmiana na najwyższych szczeblach zarządzania jest bacznie śledzona przez inwestorów i analityków.