Zarząd Poczty Polskiej podjął kluczową uchwałę dotyczącą zamiaru przeprowadzenia Programu Dobrowolnych Odejść (PDO). Tym samym zainicjowano formalne kroki niezbędne do realizacji kolejnych założeń planu transformacji spółki. Decyzja ta wzbudziła szerokie zainteresowanie wśród pracowników oraz związków zawodowych.

POLECAMY: Poczta Polska w kryzysie: 9300 etatów do zwolnienia w ramach restrukturyzacji

Konsultacje ze związkami zawodowymi

Zarząd poinformował związki zawodowe o swojej uchwale i rozpoczął proces konsultacji ze stroną społeczną. Jak zaznaczono w komunikacie, przez najbliższe 20 dni wszystkie organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej będą miały możliwość wypowiedzenia się na temat planowanego programu. „Samo rozpocznięcie konsultacji nie oznacza uruchomienia programu PDO” – wyjaśniono.

W przesłanej propozycji podkreślono dwustopniowość procesu. W pierwszym etapie przewidziano realizację Programu Dobrowolnych Odejść, natomiast drugi etap obejmuje potencjalne zwolnienia grupowe. Program zakłada rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron, co będzie wiązało się z unikalnymi korzyściami dla pracowników.

Szczegóły propozycji dla pracowników

W ramach PDO Poczta Polska oferuje pracownikom możliwość wyboru jednego z wariantów rekompensaty:

  • Równowartość 9-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, która byłaby wypłacana w dziewięciu ratach miesięcznych.
  • Równowartość 5-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, wypłacana w terminie 21 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.

Decyzja o wyborze wariantu należy wyłącznie do pracownika. W połączeniu z odprawą wynikającą z ustawy łączne zabezpieczenie finansowe może wynieść nawet równowartość rocznego wynagrodzenia.

Dodatkowe benefity programu osłonowego

Oprócz rekompensat finansowych, spółka zaoferowała szereg dodatkowych korzyści, takich jak:

  • Utrzymanie bezpłatnego dostępu do platformy do nauki języka obcego do końca 2025 roku.
  • Możliwość kontynuacji ubezpieczenia grupowego i dodatkowej opieki medycznej na dotychczasowych warunkach przez 3 lata od rozwiązania umowy.
  • Umorzenie zwrotu kosztów za szkolenia i studia ukończone w czasie pracy w spółce.
  • Brak okresu wypowiedzenia, umożliwiający szybkie podjęcie nowego zatrudnienia.

Skala i harmonogram programu

Ostateczna forma i skala Programu Dobrowolnych Odejść będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych jednostek organizacyjnych. Dokładny termin rozpocznięcia procesów zostanie określony po zakończeniu konsultacji, a zakończenie programu przewidziano na 30 kwietnia 2025 roku.

W drugim etapie optymalizacji zatrudnienia rozważone zostanie złożenie oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę w stosunku do pracowników, którzy nie zdecydują się na dobrowolne odejście w ramach PDO.

Poczta Polska – narodowy operator w procesie transformacji

Z 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych, Poczta Polska pozostaje liderem w obszarze usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych. Wprowadzenie PDO jest elementem szerszej strategii transformacji, która ma na celu dostosowanie spółki do zmieniaących się realiów rynkowych oraz potrzeb klientów.

Program Dobrowolnych Odejść stanowi jedno z kluczowych narzędzi w procesie restrukturyzacji firmy, które pozwolić ma nie tylko na optymalizację zatrudnienia, ale również na zapewnienie godnych warunków odejścia dla pracowników decydujących się na taki krok.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version