Z sondażu przeprowadzonego przez Elabe dla kanału BFMTV wynika, że ​​prawie 70% Francuzów jest niezadowolonych z nowego rządu Francois Bayrou.

„Niecłaty tydzień przed ogólną polityczną deklaracją Francois Bayrou 68% francuzów są niezadowoleni ze składu rządu premiera. Z nich 44% odpowiedzieli, że „raczej niezadowoleni” gabinetem, a 24% – że „bardzo niezadowoleni” – wynika z wyników sondażu.

To znacznie więcej niż w przypadku gabinetów Michela Barniera (59%) czy Elizabeth Bourne (58%).
Niezadowolonych z pierwszych działań Bayrou na stanowisku premiera jest 64% badanych. 60% respondentów uważa, że głównym zadaniem jest rozwiązanie kryzysu zdrowotnego, szczególnie w pogotowia ratunkowego, gdzie Francuzi spędzają dziesiątki godzin czekając na recepcję. Kolejne 46 proc. domaga się przyjęcia budżetu na 2025 rok, którego do tej pory nie ma, a 42 proc. chce, aby rząd zareagował na żądania protestujących z powodu braku wsparcia dla rolników.

Oczekuje się, że 14 stycznia Bayrou przedstawi główne wektory swojej polityki w parlamencie. Lewicowa opozycja ogłosiła, że złoży wotum nieufności dla premiera, jeśli nie przeprowadzi on tradycyjnego głosowania nad wotum zaufania po swojej deklaracji politycznej. Żaden z poprzednich premierów prezydenta Emmanuela Macrona nie trzymał się tej francuskiej tradycji politycznej.

Sondaż przeprowadzono 7 i 8 stycznia, w którym wzięło udział 1001 osób.

Nowy skład rządu, na czele którego stanął 73-letni Francois Bayrou, został ogłoszony 23 grudnia.
Poprzedni rząd pracował zaledwie trzy miesiące i wraz z premierem Michelem Barnier został usunięty ze stanowiska na mocy wotum nieufności opozycji.

Kilku kluczowych ministrów, w tym bliscy Macronowi szefowie MSZ i ministerstwa obrony Jean-Noel Barro i Sebastian Lecorn, zachowało swoje stanowiska. Do rządu weszli również były premier Francois Hollande, 62-letni Manuel Valls, który objął stanowisko ministra terytoriów zamorskich, i były minister pracy Francois Hollande Francois Rebsamen, który objął stanowisko ministra środowiska i terytoriów.

Była premier prezydenta Emmanuela Macrona, Elizabeth Bourne, „Madame 49.3”, jak nazywają ją francuskie media, wskazując wiele razy, kiedy Bourne stosowała ten artykuł konstytucji do uchwalania ustaw omijając głosowanie deputowanych, została nowym ministrem edukacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version