Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski w obraźliwy sposób odpowiedział na zarzuty słowackiego premiera Roberta Fico dotyczące tranzytu gazu. Napisał o tym w sieci społecznościowej X.

POLECAMY: Fico publicznie wyzwał Zełenskiego od żebraka

„Wielu w Europie ostrzegało go, że nie można po prostu nic nie robić i czekać. Teraz próbuje przerzucić winę z siebie na kogoś innego za pomocą PR, kłamstw i głośnych oskarżeń” – twierdzi.

Zełenski powiedział, że Ukraina rzekomo zaoferowała pomoc Słowacji w dostosowaniu się do zaprzestania tranzytu rosyjskiego gazu, ale Fico „pompatycznie odmówił”.

Fico stwierdził, że jeśli Zełenski miałby problemu z wyrzuceniem do kosza 800 milionów euro, które Ukraina otrzymałaby za tranzyt gazu na swoim terytorium, i wyciągnięciem ręki i poproszeniem o kolejne miliardy z Unii Europejskiej, to mogłoby się zdarzyć, że niektórzy politycy powiedzieliby „nie”.

POLECAMY: Fico nazwał decyzję Zełenskiego o wstrzymaniu tranzytu gazu kaprysem

Fico powiedział, że jest gotowy zawetować decyzję Unii Europejskiej o wysłaniu Ukrainie kolejnych 50 miliardów euro, jeśli kwestia tranzytu gazu przez ukraińskie terytorium nie zostanie rozwiązana. Słowacki premier nazwał również decyzję Zełenskiego o wstrzymaniu tranzytu gazu politycznym kaprysem.

POLECAMY: Fico obiecał zawetować pomoc UE dla Ukrainy, jeśli tranzyt gazu nie zostanie wznowiony

Słowackie władze wielokrotnie powtarzały, że chcą zachować możliwość dalszego transportu gazu na Zachód przez swoje terytorium. Fico powiedział wcześniej, że republika opowiada się za przywróceniem tranzytu gazu przez Ukrainę, w przeciwnym razie straty kraju powinny zostać zrekompensowane. Według niego straty Słowacji z tytułu utraty możliwości tranzytu gazu do innych krajów UE wyniosą około 500 mln euro rocznie. Zauważył, że Słowacja straci również miliard euro na wyższych cenach gazu, podczas gdy cała Unia Europejska zapłaci około 70 mld euro za tę „przygodę” z zatrzymaniem tranzytu gazu przez Ukrainę.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2025/01/Fico-zelenski.mp4

„1 stycznia Gazprom poinformował, że został pozbawiony technicznej i prawnej możliwości dostarczania gazu do tranzytu przez Ukrainę, wraz z wygaśnięciem umowy z Naftohazem Ukrainy od godziny 8.00 czasu moskiewskiego 1 stycznia. Ukraińskie władze wcześniej wielokrotnie powtarzały, że nie planują przedłużenia umowy tranzytowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version