Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia nie doszacowało liczby zgonów w Strefie Gazy w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy walk o 41% – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Lancet.

POLECAMY: Izraelscy terroryści ostrzelali transport żywności ONZ w Strefie Gazy

Zgodnie z badaniem, do oszacowania wykorzystano dane dotyczące zgonów z powodu urazów w okresie od 7 października 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. Według czasopisma, naukowcy przeanalizowali dane z list szpitalnych i ankiety internetowej przeprowadzonej przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Według czasopisma naukowcy przeanalizowali dane z list szpitalnych i ankiety internetowej przeprowadzonej przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia, a także nekrologi w mediach społecznościowych.

„Obliczyliśmy 64 260 zgonów z powodu urazów w badanym okresie, co sugeruje, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia nie doceniło wskaźnika zgonów o 41%”, podsumowano w badaniu.

Według badania, zgony te stanowiły 2,9% przedwojennej populacji Strefy Gazy – około jednego na 35 mieszkańców. Ponadto badanie wykazało, że 59,1 procent osób zmarłych w Strefie Gazy stanowiły kobiety, dzieci poniżej 18 roku życia i osoby starsze powyżej 65 roku życia – prawie 16 700 z około 28 300 zgonów.

„Nasze wyniki wskazują na wyjątkowo wysoką śmiertelność w Strefie Gazy w badanym okresie. Wyniki te podkreślają pilną potrzebę interwencji w celu zapobieżenia dalszej utracie życia i rzucają światło na ważne wnioski z działań wojennych” – stwierdzono w badaniu.

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, liczba zgonów w Strefie Gazy z powodu działań Izraela od 7 października 2023 r. przekroczyła 46 000 od 9 stycznia 2025 r. Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w dniu 7 października 2023 roku. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Według władz po stronie izraelskiej zginęło wówczas około 1200 osób.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz, która obejmowała ataki na cele cywilne i ogłosiła całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, od początku konfliktu zginęło ponad 45,6 tys. Palestyńczyków, a ponad 108 tys. ucierpiało.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version