Policja aktywnie monitoruje wniosek złożony do Interpolu o wydanie tzw. Czerwonej Noty dla Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, który jest podejrzany o liczne przestępstwa w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Jak informuje Komenda Główna Policji, w środę minie miesiąc od złożenia tego wniosku, a sprawa nadal pozostaje w fazie analizy przez Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie.
POLECAMY: Co z czerwoną notą Interpol dla zbiega Romanowskiego?
Interpol analizuje wniosek z Polski
Rzeczniczka Komendy Głównej Policji, Katarzyna Nowak, potwierdziła, że Biuro Współpracy Międzynarodowej Policji skierowało ponaglenie do centrali Interpolu. „Czerwona Nota została wprowadzona do baz Interpolu i obecnie podlega procedurze weryfikacyjnej” – wyjaśnia Nowak. Podobne stanowisko przedstawiła rzeczniczka Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak, wskazując, że analiza wniosku nadal trwa.
Czerwona Nota – potężne narzędzie w międzynarodowych poszukiwaniach
Czerwona Nota Interpolu jest jedną z najbardziej skutecznych form poszukiwania międzynarodowego, umożliwiającą zatrzymanie poszukiwanej osoby w 195 krajach. W przypadku Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, który od grudnia 2024 roku korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, jej uzyskanie mogłoby znacząco zwiększyć szanse na zatrzymanie i ekstradycję.
Problemy z azylem politycznym na Węgrzech
Węgierskie władze nadały Romanowskiemu status uchodźcy politycznego, co może wpłynąć na decyzję Interpolu. Statut tej organizacji wyklucza możliwość wprowadzenia danych osób prześladowanych politycznie do swoich baz. Sam Romanowski twierdzi, że w Polsce nie może liczyć na sprawiedliwy proces, a zarzuty wobec niego mają charakter polityczny.
Generał Adam Rapacki, były wiceszef MSWiA, zauważył: „W kontekście Polski, kraju demokratycznego, argument o „naruszaniu praw i wolności” osoby w związku z wnioskiem do Interpolu nigdy nie był podnoszony”. Dodaje jednak, że sytuacja z azylem politycznym stawia procedurę pod znakiem zapytania.
Europejski Nakaz Aresztowania nadal w mocy
Romanowski pozostaje ścigany europejskim nakazem aresztowania (ENA), wydanym przez warszawski sąd 18 grudnia 2024 roku. Jego dane znajdują się w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), co oznacza, że każde państwo UE może go zatrzymać. Jednak ekstradycja może zostać odrzucona, jeśli władze danego kraju uznają, że Romanowski może być prześladowany politycznie.
Zarzuty przeciwko Romanowskiemu
Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu popełnienie 11 przestępstw, w tym ustawianie konkursów w ramach Funduszu Sprawiedliwości oraz działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Kilka dni temu Prokurator Generalny Adam Bodnar zwrócił się do ministra sprawiedliwości Węgier o informacje dotyczące postępowania w sprawie przekazania Romanowskiego na podstawie ENA.
Co dalej?
Decyzja Interpolu w sprawie Czerwonej Noty może mieć kluczowe znaczenie dla dalszych działań polskich organów ścigania. Jak zaznacza były wysoki oficer Komendy Głównej Policji, Interpol zazwyczaj podejmuje decyzje w ciągu kilku tygodni od wpłynięcia wniosku. Jednak w przypadku Romanowskiego, uwzględniając kontekst polityczny, procedura może się wydłużyć.
W tej chwili losy Romanowskiego zależą od decyzji Interpolu oraz stanowiska władz węgierskich, które muszą rozstrzygnąć, czy były wiceminister może zostać wydany Polsce na podstawie ENA.