W poniedziałek 8 stycznia 2025 roku inspektor Waldemar Pankowski oficjalnie pożegnał się z funkcją Komendanta Powiatowego Policji w Iławie. Jego odejście ze służby nie przeszło bez echa – zarówno z powodu emocjonalnego przemówienia, jak i okoliczności, które towarzyszyły jego decyzji.

POLECAMY: „Nie podam Panu ręki” – Kontrowersje podczas policyjnej uroczystości w Iławie

Odejście z honorem czy protest?

Podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu komendantowi, inspektorowi Mirosławowi Mozarczykowi, Pankowski wyraził swoją gorycz z powodu sposobu, w jaki został potraktowany przez przełożonych. W swoim meldunku powiedział:

„Sztandaru nie żegnam, gdyż nie ma słów ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’. Ojczyznę kocham. Prawo w Polsce nie obowiązuje. Jako człowiek honoru nie mogę podać panu ręki.”

Te słowa natychmiast obiegły media i wywołały burzliwą dyskusję. Internauci podzielili się na zwolenników i krytyków jego postawy. Jedni chwalili go za odwagę i bezkompromisowość, inni zarzucali naruszenie etyki zawodowej.

Powody odejścia i kontrowersje wokół decyzji

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal Info Iława, Waldemar Pankowski został zmuszony do zakończenia kariery ze względu na propozycję przeniesienia na równorzędne stanowisko w Giżycku, oddalonym o 200 km od jego miejsca zamieszkania. Pankowski podkreślał, że decyzja ta ignorowała jego sytuację rodzinną, co dla niego było nie do zaakceptowania.

W odpowiedzi na zarzuty Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie wydała oficjalny komunikat, w którym stwierdzono:

„Czasami tak jest, że zmiany nie wszystkim się podobają, ale są potrzebne. Dotychczasowy Komendant Powiatowy Policji w Iławie postanowił skorzystać z prawa przejścia na emeryturę, po tym jak odrzucił propozycję przejścia na równorzędne stanowisko, otrzymaną od KWP w Olsztynie.”

Kim jest Waldemar Pankowski?

Waldemar Pankowski rozpoczął służbę w Policji w 1998 roku. Jako absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, specjalizował się w pedagogice ogólnej. Komendantem powiatowym w Iławie został w listopadzie 2020 roku. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę” oraz Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Mimo tych osiągnięć jego kariera zakończyła się w atmosferze kontrowersji, co podkreślają liczne komentarze zarówno w mediach społecznościowych, jak i wśród osób śledzących sytuację w polskiej policji.

Reakcje społeczne i debata w sieci

Internauci są podzieleni w ocenie wystąpienia Pankowskiego. Wędrujące po sieci nagrania z jego emocjonalnym przemówieniem budzą mieszane uczucia. Wielu komentujących wyraża uznanie dla jego odwagi i krytycznego spojrzenia na system, inni jednak zarzucają mu brak profesjonalizmu i utrudnianie pracy nowemu komendantowi.

Pojawiają się również głosy sugerujące, że sam Pankowski w roli szefa bywał surowy i nie zawsze brał pod uwagę sytuację swoich podwładnych. „Może teraz poczuł, jak to jest” – napisał jeden z internautów.

Podsumowanie

Odejście inspektora Waldemara Pankowskiego z funkcji Komendanta Powiatowego Policji w Iławie to wydarzenie, które wywołało szeroką dyskusję na temat sytuacji w polskiej policji. Jego krytyczne słowa oraz okoliczności, w jakich podjął decyzję o przejściu na emeryturę, uwidoczniły problem braku dialogu między przełożonymi a funkcjonariuszami.

Bez względu na to, jak oceniana będzie jego postawa, wystąpienie Pankowskiego pozostanie symbolem głębszych napięć w strukturach Policji i będzie przedmiotem analiz jeszcze przez długi czas.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version