Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies SA (SCIGC) o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku, położonego w rejonie Knurowa na Śląsku. Surowiec ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu stalowego, jednak istnieje ryzyko, że może trafić w obce ręce.

POLECAMY: „Niemiecki śmietnik”. Poznań zakupi za ponad 2 mln euro 30-letnie tramwaje z Niemiec

Proces administracyjny i bariery dla polskich firm

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, niemiecka firma SCIGC jako pierwsza złożyła wniosek o udzielenie koncesji badawczej na złoża w Dębieńsku. W efekcie polska spółka Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) nie może obecnie złożyć własnego wniosku. Joanna Karwot z biura prasowego JSW wyjaśnia:

– W Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczy się postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla SCIGC, co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW. Do czasu zakończenia tego postępowania organ koncesyjny nie przyjmie i nie rozpatrzy wniosku o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla „Dębieńsko 1”.

Regulacje unijne a brak preferencji dla podmiotów krajowych

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff podkreśla, że obecna sytuacja jest zgodna z prawem. Zmiany w przepisach, dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, zniosły preferencje dla polskich podmiotów w ubieganiu się o eksploatację złóż surowców na terenie Polski. Jak wyjaśnia Steinhoff:

– Nie występują jakiekolwiek preferencje dla polskich podmiotów. Taka sytuacja byłaby sprzeczna ze wszystkimi regułami obowiązującymi w cywilizowanym świecie, a w szczególności w Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że polskie firmy również korzystają z tych zasad w innych krajach. Każdy polski podmiot może ubiegać się o koncesję na wydobycie.

Kluczowe znaczenie złoż dla polskiej gospodarki

Węgiel koksujący jest strategicznym surowcem wykorzystywanym w produkcji stali, co czyni go niezwykle istotnym dla polskiego przemysłu. Eksperci wskazują, że ewentualna utrata kontroli nad złożami w Dębieńsku może wpłynąć na zdolności produkcyjne polskiego sektora stalowego, a także na jego konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.

Co dalej z koncesją w Dębieńsku?

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie przyznania koncesji dla SCIGC będzie miała dalekosiężne konsekwencje. Warto zauważyć, że brak możliwości równoczesnego rozpatrywania wniosków ogranicza konkurencję i może wpływać na przyszłe decyzje dotyczące polskich zasobów naturalnych.

Polityka surowcowa Polski wymaga szczegółowej analizy i planowania, aby zapełnić bezpieczeństwo dostaw strategicznych surowców dla krajowego przemysłu oraz ochronić interesy gospodarcze kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version