Po 33 latach od brutalnego zabójstwa i rabunku w Zgorzelcu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwie osoby podejrzane o dokonanie tej zbrodni. Wydarzenia z 21 stycznia 1992 roku, kiedy to w wyniku napadu zginął jeden z pracowników kantoru, a sprawcy zrabowali zawrotne jak na tamte czasy 1 miliard złotych (dziś 100 tys. zł po denominacji), były szeroko komentowane w mediach i stały się symbolem bezkarności lat transformacji ustrojowej w Polsce. Teraz, dzięki nowym dowodom, sprawa doczekała się przełomu.

Kulisy napadu: Dramat w biały dzień

Do zbrodni doszło w biały dzień, przed Domem Handlowym Centrum przy ulicy Okrzei w Zgorzelcu. Dwóch zamaskowanych mężczyzn przez kilka dni obserwowało kantor wymiany walut, planując napad. Kiedy 21 stycznia 1992 roku pracownicy kantoru wychodzili z budynku, niosąc torbę z utargiem, napastnicy zaatakowali bez ostrzeżenia. Oddali strzały z broni palnej, zabijając na miejscu jednego z mężczyzn, Cezarego Ł. Drugi pracownik, Grzegorz C., cudem przeżył.

Sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia, zabierając skórzaną torbę z pieniędzmi. Dramatyzm sytuacji oraz brutalność sprawców wstrząsnęły opinią publiczną. Mimo intensywnego śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Wojewódzką w Jeleniej Górze, sprawy nie udało się rozwikłać, a w czerwcu 1992 roku śledztwo zostało umorzone z powodu braku dowodów.

Nierozwiązana sprawa przez dekady

Przez kolejne lata sprawa zabójstwa i rabunku w Zgorzelcu pozostała nierozwiązana. Nawet nagroda finansowa za informacje mogące doprowadzić do uwięzienia sprawców nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Zbrodnia stała się synonimem bezsilności wymiaru sprawiedliwości oraz trudów, z jakimi borykała się Polska w pierwszych latach transformacji.

Przełom po latach: Nowe dowody w sprawie

Dzięki wytrwałości funkcjonariuszy CBŚP we Wrocławiu, działających pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, w sprawie nastąpił przełom. Jak poinformował podkom. Krzysztof Wrześniowski, policjanci przeanalizowali na nowo akta sprawy i przeprowadzili szereg czynności procesowych.

„Zgromadzone w ostatnim czasie dowody oraz poczynione na ich podstawie ustalenia dały podstawę do zatrzymania i przedstawienia dwóm osobom zarzutów związanych z napadem rabunkowym oraz zabójstwem Cezarego Ł., a także usiłowaniem zabójstwa Grzegorza C.” – poinformował rzecznik CBŚP.

Obaj podejrzani przebywają obecnie w areszcie, a prokuratura prowadzi dalsze czynności procesowe.

Znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości

Rozwiązanie zagadki zbrodni sprzed 33 lat stanowi dowód na skuteczność współczesnych metod śledczych oraz determinację policjantów i prokuratorów w dążeniu do sprawiedliwości. Przypadek ten pokazuje, że nawet po dekadach sprawiedliwość może zwyciężyć, a sprawcy najbardziej brutalnych zbrodni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Sprawa ta z pewnością znajdzie swoje miejsce w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości jako jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów w rozwiązywaniu tzw. cold case’ów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version