Premier Polski Donald Tusk wywołał burzę medialną, stwierdzając, że Rosja planowała „akty terroru powietrznego” wobec Polski i międzynarodowych linii lotniczych. Podczas konferencji prasowej z kijowskim terrorystą Wołodymyrem Zełenskim premier podkreślał, że zagrożenie było realne i potwierdzone przez wywiad.

– Ostatnie informacje, nie będę wchodzić w szczegóły, mogę tylko potwierdzić zasadność obaw, że Rosja planowała akty terroru powietrznego, nie tylko wobec Polski, ale wobec linii lotniczych na całym świecie – powiedział Tusk.

Kreml odpowiada na zarzuty

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo zaprzeczył oskarżeniom premiera Polski. Podczas czwartkowej konferencji prasowej skomentował wypowiedź Donalda Tuska jako „absolutnie bezpodstawną”.

– To są absolutnie bezpodstawne oskarżenia pod adresem Rosji – powiedział Pieskow dziennikarzom. – Polska jest znana z wysuwania takich oskarżeń – dodał.

Sabotaż w logistyce lotniczej? Zachodnie służby wywiadowcze ostrzegają

Wypowiedź Donalda Tuska nawiązywała do serii incydentów w europejskich centrach logistycznych, gdzie doszło do eksplozji przesyłek. Jak informuje agencja Reuters, zachodnie służby wywiadowcze podejrzewały, że była to część rosyjskiego planu zamachów bombowych na pokładach samolotów transportowych zmierzających do Stanów Zjednoczonych.

Eksplozje w paczkach kurierskich – metoda na sabotaż?

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak wskazał, że planowane akty sabotażu mogły polegać na podkładaniu ładunków wybuchowych w paczkach przesyłanych drogą lotniczą przez firmy kurierskie.

– Miało to na celu spowodowanie eksplozji w trakcie lotu, co mogłoby doprowadzić do katastrofy – powiedział Siemoniak na antenie Polskiego Radia.

Amerykańskie media donosiły wcześniej, że Rosja miała również plany umieszczania samozapalających się paczek kurierskich na pokładach samolotów pasażerskich lecących do USA i Kanady. Byłoby to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów międzynarodowych.

Incydenty w Europie: Niemcy, Wielka Brytania, Polska

Latem ubiegłego roku doszło do serii pożarów w magazynach logistycznych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce. W przypadku Polski chodzi o pożar w bazie firmy transportowej w Jabłonowie pod Warszawą. Według doniesień medialnych, w jednej z przesyłek nadanych w Wilnie znaleziono zapalnik.

Międzynarodowe śledztwa w toku

Sprawa potencjalnych zamachów w lotnictwie cywilnym pozostaje przedmiotem intensywnych śledztw międzynarodowych. Władze w USA, Kanadzie oraz w Europie wzmocniły kontrole przesyłek lotniczych, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Podsumowanie

Oskarżenia premiera Donalda Tuska o planowanie przez Rosję aktów terroru powietrznego wywołały ostrą reakcję Kremla. Równocześnie zachodnie służby wywiadowcze potwierdzają ryzyko zamachów z wykorzystaniem przesyłek kurierskich. Chociaż szczegóły sprawy wciąż pozostają tajne, sytuacja podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w walce z terroryzmem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version