Rafał Trzaskowski, wiceszef Koalicji Obywatelskiej (KO) i kandydat na prezydenta, zaproponował znaczące zmiany w systemie przyznawania świadczenia 800 plus. Podczas spotkania w Puńsku na Podlasiu wyraził opinię, że świadczenie powinno przysługiwać jedynie tym Ukraińcom, którzy pracują, mieszkają w Polsce i odprowadzają podatki. Jego postulaty mają zapobiec błędom, jakie popełniły Niemcy czy Szwecja, gdzie, jak twierdzi, systemy socjalne stały się głównym celem imigrantów.

POLECAMY: Tusk: Wielu Ukraińców wyłudzało świadczenia socjalne

„Polska polityka zagraniczna musi się opłacać Polsce”

Podczas wystąpienia Trzaskowski podkreślił, że fundamentalnym założeniem polskiej polityki zagranicznej powinno być dbanie o interesy Polski. „Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to powinno być absolutnie jasne, że Ukraina, jako część Zachodu, nam się po prostu opłaca. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, z tych siedzących na sali, że Ukraińcy walczą za nasze bezpieczeństwo” – zaznaczył wiceszef KO.

Propozycja zmian w 800 plus dla Ukraińców

Jednym z głównych tematów jego wystąpienia były świadczenia socjalne, w tym 800 plus. Obecnie program przysługuje wszystkim dzieciom uczącym się w polskich szkołach, w tym dzieciom ukraińskich „uchodźców”. Trzaskowski zaproponował jednak, by wprowadzić nowe kryteria przyznawania tego wsparcia finansowego. „Każdy, kto chce do nas przyjechać i liczyć na wsparcie, musi wzmacniać naszą gospodarkę” – argumentował.

W jego wizji 800 plus miałoby być przeznaczone dla tych, którzy pracują i płacą podatki w Polsce. Kandydat KO apelował do rządu o podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem takiej zmiany. „Jeżeli chodzi o takie świadczenia, jak 800 plus dla Ukraińców, one powinny się im należeć, jeżeli będą u nas pracować, mieszkać i jeżeli będą płacić podatki” – mówił Trzaskowski.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/02/800-Ukraincy-Ukraina.mp4

Ochrona przed błędami Niemiec i Szwecji

Trzaskowski nawiązał także do doświadczeń Niemiec i Szwecji, gdzie, według niego, polityka socjalna przyciągnęła imigrantów korzystających głównie z systemu wsparcia. „Dzisiaj nadal musimy pomagać Ukrainie, ale nie możemy popełnić błędu, jaki popełniły inne kraje Zachodu – jak Niemcy i Szwecja – że tam się opłacało przyjeżdżać tylko po socjal” – ostrzegał.

Członkostwo Ukrainy w NATO i UE

Podczas spotkania Trzaskowski mocno akcentował konieczność wsparcia Ukrainy na arenie międzynarodowej. „Jak ta wojna się zakończy, miejsce Ukrainy jest w Europie, w Sojuszu Północnoatlantyckim. To powinno być jasne, nam się to po prostu opłaca. Każdy, kto tego nie rozumie, nie rozumie podstawowego interesu państwa” – podkreślał.

Czy zmiany w 800 plus są konieczne?

Propozycje Trzaskowskiego spotkają się zapewne z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony są one odpowiedzią na wyzwania związane z integracją „uchodźców”, z drugiej mogą budzić kontrowersje, zwłaszcza wśród osób wspierających całkowitą równość w dostępie do świadczeń socjalnych. Dyskusja na ten temat będzie kluczowa w nadchodzących miesiącach.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/10/Ukraincy-dymali-Polske-800.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version