W poniedziałek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał prawomocny wyrok w sprawie byłego proboszcza jednej z parafii w Kostrzynie, księdza Mateusza N., oskarżonego o molestowanie małoletniego chłopca. Duchowny został skazany na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności, co stanowi zmniejszenie kary w porównaniu z wyrokiem pierwszej instancji, w której wymierzono mu dwa lata i cztery miesiące więzienia. Wyrok jest prawomocny.

Przebieg procesu

Proces rozpoczął się w 2024 roku przed Sądem Rejonowym we Wrześni i toczył się za zamkniętymi drzwiami. Ksiądz Mateusz N. został uznany za winnego przestępstw określonych w art. 199 § 2 Kodeksu karnego (seksualne wykorzystanie małoletniego przy nadużyciu stosunku zależności) oraz art. 200 § 1 Kodeksu karnego (seksualne wykorzystanie małoletniego).

W wyniku pierwszego wyroku księdzu wymierzono:

  • karę 2 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności,
  • pięcioletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na mniej niż 50 metrów i kontaktowania się z nim,
  • pięcioletni zakaz przebywania w miejscach przeznaczonych dla dzieci poniżej 15. roku życia,
  • zakaz pełnienia funkcji związanych z wychowaniem, edukacją i opieką nad małoletnimi,
  • obowiązek zapłaty 10 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego.

Apelację od wyroku złożyli obrońcy oskarżonego, co doprowadziło do zmniejszenia wymiaru kary przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Uzasadnienie wyroku

Sędzia Sławomir Jęksa w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że zachowanie pokrzywdzonego oraz jego matki było „wręcz wzorcowe” i w pełni współgrało z prawidłowymi procedurami. Sąd stwierdził, że postępowanie karne potwierdziło winę oskarżonego, mimo argumentacji obrony zmierzającej do podważenia wiarygodności dowodów, w tym zeznań pokrzywdzonego oraz opinii psychologicznej.

Sędzia zwrócił uwagę na fakt, że oskarżony przekazywał pokrzywdzonemu materiały o wulgarnych treściach seksualnych. Podkreślono jednak, że nie były to filmy pornograficzne, a raczej „wulgarne zobrazowanie aspektów seksualnych”.

Reakcja Kościoła

W uzasadnieniu wyroku sędzia pozytywnie ocenił szybką i stanowczą reakcję władz kościelnych, co według niego jest rzadko spotykane w podobnych sprawach. „Władze kościelne często były krytykowane za brak reakcji w o wiele poważniejszych sytuacjach. Natomiast tutaj reakcja była jak najbardziej szybka i pryncypialna” – zaznaczył sędzia Jęksa.

Zarządzenia Kurii Metropolitalnej w Poznaniu obejmowały:

  • odwołanie księdza Mateusza N. z funkcji proboszcza,
  • zakaz nauczania dzieci,
  • zastosowanie kary nagany.

W 2024 roku Stolica Apostolska zaleciła wszczęcie procesu karno-administracyjnego, a w maju ustanowiono trybunał kanoniczny. Abp Stanisław Gądecki odwołał oskarżonego z funkcji dyrektora Domu Księży Emerytów.

Okoliczności przestępstwa

Podczas procesu ustalono, że oskarżony wykorzystywał swoją pozycję wobec małoletniego, podwożąc go z zajęć sportowych oraz ze szkoły. Ksiądz miał w tym czasie dopuszczać się tzw. innych czynności seksualnych, takich jak kładzenie ręki na udzie pokrzywdzonego.

Sędzia podkreślił, że to zachowanie było podyktowane „wyłącznie zainteresowaniem seksualnym” i stanowiło naruszenie relacji zaufania.

Zgłoszenie przestępstwa

Informacja o podejrzeniu przestępstwa została zgłoszona przez delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży po sygnale od matki pokrzywdzonego. Po ujawnieniu sprawy Mateusz N. został usunięty z funkcji proboszcza oraz przestał nauczać religii w szkole. Przez pewien czas pełnił obowiązki dyrektora Domu Księży Emerytów, co zakończyło się wraz z decyzją arcybiskupa Gądeckiego.

Podsumowanie

Sprawa księdza Mateusza N. podkreśla znaczenie szybkich i zdecydowanych działań zarówno ze strony organów państwowych, jak i kościelnych. Wyrok sądu oraz reakcja władz kościelnych pokazują, że w przypadkach wykorzystywania małoletnich konieczne jest stanowcze działanie na rzecz ochrony ofiar i wymierzania sprawiedliwości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version