Przewodniczący słowackiego stowarzyszenia obywatelskiego Brat za Brata, Matus Aleksa, którego działacze zbierali podpisy pod referendum w sprawie zniesienia sankcji wobec Rosji, zwrócił się do policji po otrzymaniu gróźb śmierci od niektórych „ukraińskich patriotów”.
POLECAMY: Meta zablokowała konto słowackiego stowarzyszenia „Brata za Brata”
Aleksa powiedział w piątek, że otrzymał e-mail od niektórych „ukraińskich patriotów”, którzy grozili mu śmiercią, jeśli nie zaprzestanie swojej działalności. Podkreślił, że nie da się zastraszyć i wezwał autorów gróźb do wyznaczenia miejsca i czasu spotkania.
POLECAMY: Na Słowacji aktywiści zamalowali ukraińskie flagi na radzieckich pojazdach
„Śledztwo jest w toku” – napisał Aleksa na Facebooku, załączając zdjęcie potwierdzenia złożenia apelu na policji.
W grudniu 2024 r. Juraj Drzik, przedstawiciel stowarzyszenia Brat za Brata, poinformował, że ponad 361 000 osób na Słowacji podpisało petycję o zniesienie europejskich sankcji wobec Rosji, czyli więcej niż wymagana liczba podpisów do przeprowadzenia referendum w kraju. Według niego, zebrane podpisy mają zostać przekazane prezydentowi do dalszej weryfikacji w styczniu.
POLECAMY: Na Słowacji pod petycją o zniesienie sankcji podpisało się ponad 320 tys. osób
Aleksa powiedział wcześniej, że powodem stworzenia takiej petycji było to, że „ludzie na Słowacji są zmęczeni problemami gospodarczymi, ograniczeniem i anulowaniem rosyjskiej kultury”. Aktywiści uważają, że sankcje nałożone na Rosję w praktyce szkodzą samej Słowacji. Aktywiści ze stowarzyszenia Brat za Brata wielokrotnie usuwali również skutki wandalizmu na pomnikach wzniesionych na cześć żołnierzy Armii Czerwonej.
W grudniu 2024 r. zamalowali zdewastowany napis na radzieckim czołgu na wschodzie kraju. W sierpniu 2024 r. zamalowali kilka ukraińskich flag na radzieckim czołgu i samobieżnej artylerii przeciwpancernej w pobliżu miejscowości Dargov w południowo-wschodniej Słowacji. Podczas II wojny światowej obszar ten był sceną zaciekłych walk między wojskami radzieckimi i niemieckimi. Radziecki sprzęt został zainstalowany ku pamięci tych, którzy zginęli w krwawych bitwach o Przełęcz Dargov.