W miniony weekend funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali zatrzymania trzech obywateli Ukrainy, którzy odbyli wyroki sądowe i zostali zobowiązani do opuszczenia Polski. Dwóch z nich już przekroczono granicę, a trzeci oczekuje na deportację. Poniżej szczegóły dotyczące każdego przypadku oraz innych incydentów z udziałem cudzoziemców.

POLECAMY: Straż Graniczna deportowała Ukraińców, którzy zagrażali bezpieczeństwu Polski

Pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy

Pierwszy z zatrzymanych, obywatel Ukrainy, opuścił w sobotę Areszt Śledczy w Gliwicach, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy. Jak poinformowała Straż Graniczna:

„Komendant Placówki SG w Bielsku-Białej w marcu 2024 r. wydał obywatelowi Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do powrotu, zakazując przy tym ponownego wjazdu do strefy Schengen na 5 lat”.

Po zakończeniu kary mężczyzna został doprowadzony do granicy i wydalony z Polski.

Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

Kolejny przypadek dotyczy 23-letniego obywatela Ukrainy zatrzymanego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej zaraz po opuszczeniu Zakładu Karnego w Nysie. Młody mężczyzna był skazany za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu oraz za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami. Komendant Placówki SG w Opolu wydał decyzję o wydaleniu cudzoziemca z Polski, nakładając jednocześnie:

„6-letni zakaz ponownego wjazdu do strefy Schengen”.

Zatrzymany został przekazany do granicy, realizując decyzję w zakresie wydalenia.

Kradzież i jazda pod wpływem alkoholu

Trzeci obywatel Ukrainy, 37-latek, został zatrzymany w Sosnowcu po opuszczeniu Zakładu Karnego w Wojkowicach. Kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy ujawniła, że był on karany za kradzież oraz prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Komendant Placówki SG w Sosnowcu poinformował, że:

„Ze względu na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego wydano decyzję zobowiązującą cudzoziemca do powrotu, zakazując jednocześnie ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na 7 lat”.

Mężczyzna został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców i oczekuje na przymusowe doprowadzenie do granicy.

Obywatele Gruzji niewpuszczeni do Polski

Nie tylko obywatele Ukrainy byli przedmiotem interwencji Straży Granicznej w miniony weekend. Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice funkcjonariusze SG zatrzymali trzech obywateli Gruzji, którzy przylecieli z Kutaisi.

Podczas kontroli stwierdzono, że dwaj z nich figurują w systemach jako osoby objęte zakazem wjazdu i pobytu w strefie Schengen. Trzeci cudzoziemiec wcześniej przekroczył dopuszczalny czas pobytu w ramach ruchu bezwizowego, a dodatkowo nie przedstawił ważnych dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy.

Komendant Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach podjął decyzję o odmowie wjazdu na terytorium Polski dla wszystkich trzech Gruzinów. Postanowiono również o ich:

„Umieszczeniu w pomieszczeniu dla osób niezaakceptowanych na lotnisku, skąd najbliższym lotem powrócą do Kutaisi”.

Podsumowanie

Wydalenia cudzoziemców są efektem współpracy polskich służb w ochronie porządku publicznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa na terenie kraju. Każdy z przypadków został poparty decyzją administracyjną, a okresy zakazów wjazdu mają zapobiec ponownym naruszeniom prawa w przyszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version