W czasie drugich nieszporów w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, Papież Franciszek zaapelował o odważny krok w kierunku jedności chrześcijan. W rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami, na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Ojciec Święty wyraził swoje pragnienie przyjęcia wspólnej daty świętowania Wielkanocy. „Wszyscy otrzymaliśmy tego samego Ducha i to jest fundamentem naszej drogi ekumenicznej” – powiedział.

Jubileuszowy Rok Nadziei i 1700-lecie Soboru Nicejskiego

Franciszek przypomniał, że Jubileuszowy Rok Nadziei zbiega się z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego, pierwszego wielkiego soboru powszechnego. To właśnie tam ojcowie soborowi ustanowili Credo, wspólną deklarację wiary, odmawianą do dziś przez wielu chrześcijan podczas Eucharystii. Papież podkreślił, że rocznica Soboru Nicejskiego powinna być nie tylko wspomnieniem historycznym, ale także zobowiązaniem do budowania jedności chrześcijan.

„Jest to wspólne wyznanie wiary, które wykracza poza wszelkie podziały, jakie zraniły Ciało Chrystusa na przestrzeni wieków. Rocznica Soboru Nicejskiego jest zatem rokiem łaski, okazją dla wszystkich chrześcijan, którzy powtarzają to samo Credo i wierzą w tego samego Boga: odkryjmy na nowo wspólne korzenie wiary, strzeżmy jedności!” – wzywał papież.

Wspólna data Wielkanocy: symbol jedności

Ojciec Święty zaznaczył, że Wielkanoc 2025 roku, obchodzona tego samego dnia według kalendarzy gregoriańskiego i juliańskiego, stanowi niepowtarzalną okazję do zacieśnienia więzi między wyznawcami Chrystusa. Franciszek wezwał, by ta zbieżność była impulsem do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jednego święta Wielkanocy.

„Opatrznościowo, w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona tego samego dnia zarówno w kalendarzu gregoriańskim, jak i juliańskim, dokładnie podczas tej ekumenicznej rocznicy. Ponawiam mój apel, niech ta zbieżność posłuży jako wezwanie dla wszystkich chrześcijan do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności” – powiedział.

Wiara jako dar i wyzwanie

Franciszek zauważył, że wiara chrześcijan jest nie tylko cennym darem, ale również wyzwaniem. „Musimy zadbać o to, aby nam nie umknęła, aby budować solidne więzi, pielęgnować wzajemną przyjaźń i być twórcami komunii i braterstwa” – przekonywał papież.

Ekumeniczne nabożeństwo w Rzymie

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, w tym metropolita Polikarp z Patriarchatu Ekumenicznego, arcybiskup Ian Ernest reprezentujący Wspólnotę Anglikańską oraz studenci wspierani przez Katolicki Komitet ds. Współpracy Kulturalnej z Kościołami Prawosławnymi. Obecność różnorodnych przedstawicieli podkreślała wagę dialogu ekumenicznego i wspólnego dążenia do jedności.

Droga ku jedności: Nadzieja w Chrystusie

Franciszek zakończył swoje przemówienie wezwaniem do nadziei, która w Jezusie Chrystusie zawsze pozostaje możliwa. „Czy jednak wierzymy w komunię między sobą?” – pytał Ojciec Święty, zachęcając do nieustannego dawania świadectwa jedności i braterstwa wobec wszystkich narodów.

Podsumowanie: Wielkanoc jako most jedności

Apel papieża Franciszka o wspólną datę świętowania Wielkanocy wyznacza nowe horyzonty w dialogu ekumenicznym. Jubileuszowy Rok Nadziei oraz 1700-lecie Soboru Nicejskiego przypominają o wspólnych korzeniach wiary chrześcijańskiej i konieczności budowania jedności. Czy chrześcijanie podejmą ten odważny krok? Czas pokaże, ale wezwanie Franciszka pozostaje wyraźnym znakiem drogi ku przyszłości opartej na braterstwie i jedności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version