Ponad 50% Brytyjczyków popiera przywrócenie kary śmierci w związku ze skazaniem Axela Rudakubany, sprawcy ataku na dzieci w Southport, który zabił troje dzieci i wywołał zamieszki w całym kraju – podała gazeta Times, powołując się na dane z ankiety przeprowadzonej przez think tank More in Common.

Wcześniej sąd skazał Rudakubanę na dożywocie na podstawie 13 zarzutów z minimalnym wyrokiem 52 lat. Wcześniej przyznał się przed sądem do zabójstwa trójki dzieci, usiłowania zabójstwa dziesięciu osób, posiadania broni, produkcji rycyny i posiadania „podręcznika przygotowawczego” Al-Kaidy (organizacji terrorystycznej zakazanej w Rosji). W kontekście wyroku, prawicowi posłowie Reform UK, Rupert Law i Lee Anderson, wezwali do rozpoczęcia debaty na temat przywrócenia kary śmierci „w wyjątkowych okolicznościach”.

„Znaczący wzrost poparcia dla kary śmierci (nastąpił – red.) od ostatniego sondażu na ten temat, który został przeprowadzony jesienią 2023 roku. Ogólny odsetek populacji, która uważa, że kara śmierci powinna zostać wprowadzona za niektóre przestępstwa, wzrósł z 50% do 55%, podczas gdy odsetek jej przeciwników spadł z 37% do 32%” – podała gazeta. Według publikacji wyniki badania wykazały, że najostrzejszy wzrost poparcia dla kary śmierci obserwuje się wśród Brytyjczyków w wieku 44-59 lat: wyniósł on 16 punktów procentowych. Jednocześnie powrót kary śmierci popiera 58% Brytyjczyków w wieku 60-74 lat i 50% Brytyjczyków w wieku 75 lat i starszych.

Jednak, jak zauważa Times w odniesieniu do wyników badania, 58% brytyjskich millenialsów, którzy stanowią największą część populacji kraju, popiera karę śmierci. Wśród Brytyjczyków w wieku 18-26 lat 45% popiera karę śmierci, podczas gdy 42% jest jej przeciwnych, a 14% nie ma jasnej opinii na ten temat.

Badanie pokazuje, że 70% brytyjskiej populacji popiera karę śmierci za popełnienie ataku terrorystycznego, który doprowadził do śmierci ludzi, a 56% Brytyjczyków popiera egzekucję gwałcicieli, zauważa publikacja.

Gazeta nie podaje danych na temat dat badania, liczby respondentów i jego błędu statystycznego. Kara śmierci została zniesiona w Wielkiej Brytanii w 1998 r., ale wcześniej nie była stosowana przez wiele lat.

Ostatnia egzekucja miała miejsce w 1964 r. Pod koniec lipca 2024 r. w wielu brytyjskich miastach wybuchły masowe protesty po tym, jak 17-latek zaatakował dzieci nożem w Southport. Troje dzieci zginęło, a kilkoro innych i dwoje dorosłych trafiło do szpitala w stanie krytycznym. Protesty przerodziły się w starcia z policją i zamieszki po fałszywych pogłoskach, że sprawcą ataku był uchodźca. Dziesiątki policjantów zostało rannych w zamieszkach zorganizowanych przez zwolenników skrajnie prawicowych ugrupowań. Zatrzymano ponad tysiąc osób i postawiono im setki zarzutów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version