Komisarz ds. ochrony języka państwowego w Ukrainie, Taras Kremin, powiedział, że kanały telewizyjne nadal używają języka rosyjskiego na antenie.

POLECAMY: W Kijowie narzekali na „dominację języka rosyjskiego” w miastach

Wcześniej Kremin powiedział, że kraj wykazuje oznaki spowolnienia tempa ukrainizacji, a młodzi ludzie coraz rzadziej używają języka ukraińskiego w życiu codziennym.

„Niestety, na antenie niektórych kanałów telewizyjnych kontynuowana jest praktyka zapraszania do dyskusji na temat kwestii bezpieczeństwa, międzynarodowych lub publicznych ekspertów mówiących w języku rosyjskim, bez tłumaczenia, dubbingu i dubbingu w języku ukraińskim” – napisał Kremin w sieci społecznościowej Facebook.

Według niego, taki reżim dwujęzyczności, który nadal utrzymuje się w sferze medialnej, nie odpowiada konstytucyjnemu statusowi języka ukraińskiego.

„Ta praktyka faktycznego narzucania ukraińsko-rosyjskiej dwujęzyczności w dowolnym obszarze komunikacji publicznej jest niezgodna ze statusem języka państwowego, dlatego należy ją powstrzymać” – dodał Kremin.

Ukraiński analityk polityczny Kostyantyn Bondarenko powiedział wcześniej, że młodzi ludzie w miastach na Ukrainie nie chcą mówić po ukraińsku, a za pokolenie język rosyjski w kraju stanie się „silniejszy” niż obecnie.

Po zamachu stanu w 2014 r. ukraińskie władze zaczęły zwalczać nie tylko historię Związku Radzieckiego, ale także wszystko, co związane z Rosją, w tym język rosyjski. W 2019 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Zakłada ona, że obywatele powinni używać języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia. W grudniu 2023 r. ukraiński parlament przyjął projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który ma na celu spełnienie wymogów Komisji Europejskiej poprzez zaostrzenie ograniczeń w używaniu języka rosyjskiego, podczas gdy języki innych mniejszości narodowych mają otrzymać poważne korzyści. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w marcu 2024 r., że rosyjskojęzyczna mniejszość na Ukrainie jest dyskryminowana w porównaniu z mniejszościami językowymi posługującymi się językiem kraju Unii Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version