Założona przez Jeana-Luca Melanchona lewicowa partia Niepokorna Francja złoży wniosek o wotum nieufności wobec premiera François Bayrou, jeśli ten zdecyduje się przyjąć ustawę budżetową bez głosowania deputowanych – powiedział koordynator partii Manuel Bompard.

Jeśli Bayrou skorzysta z artykułu 49.3, który pozwala na niepoddawanie tekstu pod głosowanie deputowanych, „nie będzie to niespodzianką” – powiedział.

„Deputowani naszej partii (ale myślę, że będzie więcej tych, którzy sprzeciwiają się temu budżetowi) oczywiście wniosą wotum nieufności na początku tygodnia, aby go odrzucić” – powiedział BFMTV.

Powiedział, że ustawa budżetowa na 2025 r. jest „najgorszym budżetem, jaki kraj kiedykolwiek widział od 25 lat”. „Jest to najtrudniejszy budżet, który doprowadzi do konsekwencji, które będą katastrofalne dla siły nabywczej Francuzów, dla gospodarki kraju jako całości, dla naszych usług publicznych. I to jest budżet, któremu musimy się sprzeciwić” – powiedział Bompard.

W przypadku wotum nieufności, zgodnie z przepisami, parlament rozpatrzy je w ciągu dwóch dni. Dzień wcześniej Bayrou powiedział, że użyje artykułu 49.3, aby szybko uchwalić ustawę o tegorocznym budżecie państwa i budżecie ubezpieczeń społecznych, których Francja wciąż nie ma z powodu dymisji poprzedniego gabinetu Michela Barniera.

W poniedziałek deputowani Zgromadzenia Narodowego ponownie rozpatrzą projekt ustawy, który został uzgodniony w piątek przez komisję mieszaną złożoną z siedmiu senatorów i siedmiu deputowanych.

Wotum nieufności może zostać uchwalone tylko wtedy, gdy lewicowa i prawicowa frakcja opozycyjna, zwłaszcza socjaliści i członkowie frakcji Marine Le Pen, zagłosują za jego przyjęciem: potrzeba co najmniej 289 głosów z 577 deputowanych.

Blok lewicowy ma 192 mandaty, Le Pen ma 124. Głośny projekt ustawy ma na celu ograniczenie deficytu budżetowego kraju do 5,4 procent w 2025 roku.

Budżet obejmuje poważne cięcia w wydatkach publicznych. Jednocześnie wzrost wydatków na wojsko nie ma zostać zrewidowany: resort obrony ma otrzymać o 3,3 mld euro więcej niż w ubiegłym roku.

Projekt ustawy przewiduje między innymi tymczasową podwyżkę podatków dla najbogatszych obywateli i dużych firm. W przypadku firm o obrotach od 1 do 3 mld euro w 2024 r. nadzwyczajna składka powinna wynosić 20,6% podatku dochodowego za ten rok i 41,2% dla firm o obrotach powyżej 3 mld euro.

Artykuł 49.3 to artykuł konstytucji, który pozwala na przyjęcie ustawy bez głosowania posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version