Minister sprawiedliwości Adam Bodnar skierował w środę do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posła Mariusza Błaszczaka. Sprawa dotyczy decyzji byłego szefa MON o odtajnieniu w czasie kampanii wyborczej strategicznego planu użycia Sił Zbrojnych. O złożeniu pisma poinformował w mediach społecznościowych sam prokurator generalny.

Błaszczak oskarżony o przekroczenie uprawnień

Jak podkreśliła rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej Anna Adamiak, ocena dowodów dostarczyła podstaw do przyjęcia „dostatecznie uzasadnionego podejrzenia”, że Mariusz Błaszczak „przekroczył swoje uprawnienia”. Były szef MON miał znieść klauzule „Ściśle Tajne” oraz „Tajne” z dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, mimo że – jak podkreśla Prokuratura Krajowa – nie ustały ustawowe przesłanki ochrony zawartych w nich informacji niejawnych.

17 września 2023 r. Błaszczak publicznie ujawnił, a następnie wykorzystał w mediach, w tym na oficjalnym profilu PiS na platformie X, odtajnione przez siebie fragmenty „Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna część główna” oraz „Koncepcji Operacji dla Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna”. Wspomniane fragmenty dotyczyły m.in. „czasookresu prowadzenia samodzielnej operacji obronnej, określenia rubieży strategicznych i przyczółków obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz terminu przybycia Sił Sojuszniczych”.

Działania na szkodę interesu publicznego

Zdaniem Prokuratury Krajowej Błaszczak uczynił to „w celu osiągnięcia korzyści osobistych dla swojej formacji politycznej”. W komunikacie PK zaznaczono, że polityk PiS „działał na szkodę interesu publicznego oraz spowodował wyjątkowo poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażając jej niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej, pozycji międzynarodowej oraz spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Jako podstawę prawną wskazano art. 231 § 2 kk w zb. z art. 265 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Prokuratura podkreśliła, że Błaszczak, chcąc wykorzystać w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu RP w październiku 2023 r. określone, zarchiwizowane dokumenty dotyczące planowania operacyjnego szczebla strategicznego, polecił ustalonym osobom nieposiadającym upoważnienia do zapoznania się tymi materiałami, odnalezienie tych dokumentów w Wojskowym Biurze Historycznym. Następnie podjął decyzje o zniesieniu nadanej im klauzuli tajności.

Czy immunitet zostanie uchylony?

Sprawa ta wywołała szerokie zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uchylenie immunitetu poselskiego jest procedurą, która wymaga zgody Sejmu. Jeśli marszałek Sejmu Szymon Hołownia przychyli się do wniosku Adama Bodnara, sprawa trafi pod obrady parlamentu. Decyzja ta może mieć znaczący wpływ na wizerunek polityczny Mariusza Błaszczaka oraz jego partii.

Wniosek Bodnara to kolejny etap w długotrwałym sporze politycznym, który dotyka kwestii bezpieczeństwa narodowego i etyki w polityce. Czy Sejm zdecyduje się na uchylenie immunitetu? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi, ale jedno jest pewne – sprawa ta będzie miała daleko idące konsekwencje dla polskiej sceny politycznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version