26. spotkanie grupy kontaktowej Ramstein do spraw Ukrainy, które odbędzie się 12 lutego w Brukseli, będzie pierwszym w historii, na którym nie będą przewodniczyć Stany Zjednoczone. Informację tę ujawnił brytyjski „The Times”, powołując się na swoje źródła.
USA Wycofują Się z Przewodnictwa na Rzecz Wielkiej Brytanii
Według informacji przekazanych przez „The Times”, administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poprosiła brytyjskiego ministra obrony Johna Hilleya o przejęcie przewodnictwa w grupie i zorganizowanie spotkania sojuszników. Oznacza to istotną zmianę w strukturze przywództwa w grupie Ramstein, która od kwietnia 2022 r. była kierowana przez Stany Zjednoczone.
Decyzja ta wywołała spekulacje na temat przyszłości amerykańskiego zaangażowania w pomoc Ukrainie. Wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej stwierdził, że rezygnacja USA może wynikać z faktu, iż administracja Trumpa nie zajęła jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa.
Dodatkowo źródła wskazują, że nowo mianowany sekretarz obrony USA, Pete Hegseth, dopiero zapoznaje się z sytuacją międzynarodową. Mimo to, potwierdzono jego obecność na spotkaniu w Brukseli 12 lutego.
Czy USA Ograniczą Pomoc dla Ukrainy?
Obawy co do zmiany polityki Waszyngtonu wobec Ukrainy pojawiały się już wcześniej. Na początku stycznia „New York Times” ostrzegł, że ukraińska grupa kontaktowa może wstrzymać swoją działalność pod rządami Trumpa. Gazeta podkreślała, że nowy prezydent USA „jest głęboko sceptyczny co do wspierania Ukrainy, przywiązuje znacznie mniejszą wagę do sojuszy i otwarcie zabiega o względy prezydenta Rosji Władimira Putina”.
Grupa Ramstein została powołana przez Stany Zjednoczone w kwietniu 2022 r. w bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, aby koordynować pomoc dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji. Ostatnie spotkanie tej grupy miało miejsce 9 stycznia, a kolejne odbędzie się już pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii.
Trump i Jego Plan na Pokój
Przed wyborami prezydenckimi Donald Trump deklarował, że zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Po wyborach termin ten został wydłużony do sześciu miesięcy. Jak donosi agencja Bloomberg, specjalny wysłannik USA do spraw Rosji i Ukrainy, Keith Kellogg, ma przedstawić plan zakończenia wojny podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się w dniach 14-16 lutego w Niemczech.
Ostateczne stanowisko administracji Trumpa w kwestii dalszego wsparcia dla Ukrainy wciąż pozostaje niejasne, co budzi niepokój wśród europejskich sojuszników.