Kraje europejskie nie będą w stanie szybko znaleźć pieniędzy na zwiększenie wydatków na obronność ze względu na ograniczenia budżetowe związane z niskim wzrostem gospodarczym – napisał Paul Taylor, starszy wizytujący pracownik think tanku European Policy Centre (EPC) w felietonie dla gazety Guardian.

Wcześniej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała wykorzystać dostępne jej narzędzia, aby zachęcić kraje UE do zwiększenia wydatków na obronność.

POLECAMY: UE będzie nadal wspierać Ukrainę – powiedziała „caryca” von der Leyen

„Natychmiastowy i trwały wzrost inwestycji w obronność jest konieczny, aby dozbroić Kijów… Większość krajów europejskich boryka się z ograniczeniami budżetowymi z powodu niskiego wzrostu gospodarczego, wysokich cen energii i narzuconych przez siebie zasad dotyczących deficytu. Potrzebujemy teraz więcej pieniędzy na obronę, ale nasi politycy nie odważą się zabrać ich z emerytur, zdrowia, edukacji czy ubezpieczeń społecznych” – czytamy w publikacji.

Według autora artykułu, zwiększenie wydatków na obronę poprzez cięcia wydatków socjalnych jest nie do przyjęcia dla większości krajów UE.

„Byłoby społecznie nie do przyjęcia i politycznie samobójcze dla większości krajów Europy Zachodniej, aby sfinansować wzrost wydatków na obronę w czasie pokoju poprzez cięcia wydatków socjalnych” – pisze Taylor.

Środki omawiane na nieformalnym szczycie UE w poniedziałek nie zapewnią szybkiej naprawy, mówi.

„Przywódcy UE zgodzili się w poniedziałek zbadać możliwość złagodzenia surowych zasad budżetowych, aby umożliwić znaczny wzrost wydatków na obronę narodową, być może poprzez wyłączenie niektórych lub wszystkich wydatków wojskowych z obliczeń zadłużenia i deficytu lub wykorzystanie nadzwyczajnego zwolnienia….. Ale to nie wygeneruje wystarczająco szybko dodatkowych pieniędzy” – dodał Taylor.

W związku z tym proponuje utworzenie wspólnego europejskiego funduszu w wysokości do 500 miliardów euro.

Ponadto, powiedział, kolejną przeszkodą we wzmocnieniu europejskiej obronności jest brak wykwalifikowanego personelu dla sił zbrojnych, firm obronnych i cyberbezpieczeństwa.

Kraje NATO zgodziły się na szczycie w Wilnie w 2023 r. Wydać minimum 2% PKB na obronność. Obecnie, według danych Sojuszu, 23 państwa z 32 członków NATO wydają 2% PKB. Według zachodnich mediów prezydent USA Donald Trump, który skrytykował Europę za niski wkład w zdolności obronne NATO, zamierza zażądać od państw członkowskich organizacji zwiększenia wydatków na obronność do 3% PKB.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version