Francja znów pogrąża się w żałobie po kolejnej tragicznej śmierci niewinnej ofiary. Tym razem ofiarą padła 11-letnia Louise, której życie zostało brutalnie przerwane. Sprawcą jest 23-letni Rayane Ben Saïd, notowany przestępca z północnoafrykańskimi korzeniami. To wydarzenie ponownie wzbudziło debatę na temat skutków masowej migracji i bezpieczeństwa obywateli.
Zaginięcie i tragiczne odkrycie
Louise zaginęła w piątek, 7 lutego, gdy nie wróciła do domu ze szkoły. Jej rodzice natychmiast zgłosili sprawę na policję, która rozpoczęła intensywne poszukiwania z wykorzystaniem helikopterów i dronów. Niestety, poszukiwania zakończyły się tragicznie. Ciało dziewczynki zostało znalezione o 2.30 w nocy w lesie Templariuszy w Épinay-sur-Orge.
Sprawcy zatrzymani
W sprawie zatrzymano dwie osoby: 23-letniego Rayane Ben Saïda, mężczyznę „typu północnoafrykańskiego”, notowanego w rejestrze karnym z sześcioma wpisami, oraz jego 20-letnią partnerkę, Cléę G., kobietę „typu europejskiego”, która nie była wcześniej karana. Obydwoje trafili do aresztu, a prokuratura zapowiedziała wszczęcie śledztwa w sprawie „zabójstwa osoby nieletniej poniżej piętnastego roku życia”.
Masowa migracja a bezpieczeństwo we Francji
Francja od lat boryka się z problemami związanymi z masową migracją. Wpuszczenie na swoje terytorium olbrzymiej liczby cudzoziemców z państw obcych cywilizacyjnie przyniosło szereg wyzwań, w tym wzrost przestępczości. Walki imigranckich gangów, ataki na mieszkańców, a szczególnie na kobiety, stały się codziennością.
Przykładem jest głośne zabójstwo z września 2024 roku, gdy imigrant z Maroka zamordował 19-letnią studentkę Philippine Le Noir de Carlan. Sprawca był wcześniej skazany za gwałt, ale nie odbył wyroku. Zamiast deportacji, został objęty „aresztem domowym” w hotelu, finansowanym przez francuskich podatników. Po zbrodni uciekł do Szwajcarii, gdzie został zatrzymany.
Problemy z deportacjami
Francja jest liderem wśród krajów UE pod względem wydawania nakazów deportacji. W pierwszym kwartale 2024 roku nakazano wyjazd ponad 34 tysiącom imigrantów z państw nienależących do Unii Europejskiej. Jednak rzeczywistość jest daleka od oczekiwań – tylko około 4 tysiące osób zostało faktycznie deportowanych. Głównymi przyczynami są nadmierna biurokracja oraz niechęć państw pochodzenia do przyjmowania swoich obywateli.
Czy Francja odzyska bezpieczeństwo?
Tragedia Louise to kolejny sygnał alarmowy dla francuskich władz. Masowa migracja, brak skutecznej integracji oraz problemy z egzekwowaniem prawa to czynniki, które przyczyniają się do wzrostu przestępczości. Bez radykalnych zmian w polityce migracyjnej i systemie sądownictwa, Francja może nadal borykać się z podobnymi tragediami.
🇫🇷 Kolejna ofiara we Francji, 11-letnia Louise. Ciało dziewczynki znaleziono o 2.30 w nocy z piątku 7 na sobotę 8 lutego w lesie Templariuszy w Épinay-sur-Orge. Jej zaginięcie zgłoszono policji ok. 15.30 w piątek, gdy nie wróciła z gimnazjum.
— Adam Gwiazda (@delestoile) February 8, 2025
„Gdy tylko zgłoszono jej zaginięcie,… pic.twitter.com/rJWVQQW50L