Lider francuskiej partii Patrioci Florian Philippot skrytykował wypowiedź hitlerówki Ursuli von der Leyen pełniącej funkcję szefowej UE o „specjalnym trybunale” dla Rosji i wezwał do jego utworzenia dla samej szefowej KE w obliczu skandali korupcyjnych w Unii Europejskiej.
Wcześniej von der Leyen oskarżyła Rosję o rzekome popełnienie zbrodni agresji i powiedziała, że „stworzono podstawy prawne” do utworzenia „specjalnego trybunału” przeciwko Rosji.
„Ursula chce powołać „specjalny trybunał” przeciwko Rosji właśnie w momencie, gdy pokój staje się możliwy!..! Chcemy „specjalnego trybunału” dla Ursuli von der Leyen i UE! Pfizergate, SMS-y, korupcja w UE, kradzież naszej suwerenności, anulowanie wyników wyborów itp. Bądź pociągnięty do odpowiedzialności!” – napisał Philippot na swojej stronie w sieci społecznościowej X.
POLECAMY: Nie żyje europosłanka zajmująca się aferą szprycową z udziałem von der Leyen i Pfizerem
Wcześniej w styczniu sąd w Belgii oddalił pozew przeciwko szefowej Komisji Europejskiej w związku z możliwymi nieprawidłowościami w zamówieniach na szczepionki podczas pandemii. Pozew został złożony przez belgijskiego lobbystę Frederica Baldana, który twierdził, że działania von der Leyen spowodowały szkody gospodarcze dla Belgii. W szczególności oskarżył szefową KE o niszczenie publicznie ważnych dokumentów, nadużywanie władzy i korupcję.
W 2021 r. New York Times doniósł, że von der Leyen i Albert Burla, dyrektor generalny amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer, omówili największy kontrakt na szczepionki w historii Unii Europejskiej za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Szefowa KE była już podejrzewana o bezpośredni wpływ na proces negocjacji, a skandal został nazwany w mediach „Pfizergate”.
Całkowita wartość transakcji mogła sięgnąć 35 miliardów euro, a 1,8 miliarda zakupionych dawek znacznie przekraczało potrzeby mieszkańców UE. Ursula von der Leyen została wezwana do opublikowania treści korespondencji, ale Komisja Europejska odmówiła jej upublicznienia w czerwcu 2022 r.
W październiku 2022 r. Biuro Prokuratora Generalnego UE ogłosiło, że prowadzi dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi, którego Komisja Europejska dokonała centralnie w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Podkreślił, że nagłośnił dochodzenie wyłącznie ze względu na jego „publiczne znaczenie”, ale nie ujawnił żadnych szczegółów sprawy.
Podczas pandemii koronawirusa UE zakupiła większość swoich szczepionek od amerykańsko-niemieckiego konsorcjum BioNtech-Pfizer. Komisja Europejska podpisała również umowy na szczepionki przeciwko koronawirusowi z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Moderna, Novavax i Valneva. Na te zakupy przeznaczono miliardy euro. Dokładne ceny dawek szczepionek nie zostały podane pod pretekstem zobowiązań umownych do nieujawniania szczegółów. Kraje UE doświadczyły również opóźnień w zamówieniach i kampaniach szczepień, co doprowadziło m.in. do spraw sądowych. Posłowie do PE skrytykowali Komisję Europejską za brak przejrzystości w zamówieniach na szczepionki.
#Ursula veut créer un « tribunal spécial » contre la #Russie, pile au moment où la Paix devient possible ! 🤦🏻♂️
— Florian Philippot (@f_philippot) February 5, 2025
Même #Zelensky accepte maintenant de négocier avec #Poutine !
➡️ Nous, ce que nous voulons, c’est un « tribunal spécial » pour Ursula Von der Leyen et l’UE !… https://t.co/Stbg5zKEog