W 2024 roku warszawski Szpital św. Zofii na Woli odnotował rekordową liczbę porodów, stając się niekwestionowanym liderem w stolicy. Przyjęto tam aż 5877 porodów, co oznacza wzrost o ponad 400 w porównaniu z rokiem poprzednim. To nie tylko imponujący wynik, ale także dowód na rosnące zaufanie pacjentek do tej placówki. Co więcej, szpital poinformował, że w ubiegłym roku na świat przyszło tam 5954 dzieci, w tym 75 bliźniąt i 1 trojaczki.
Zagraniczne pacjentki – Nowe trendy w polskiej opiece położniczej
Jednym z najciekawszych aspektów statystyk jest fakt, że ponad 20% rodzących w Szpitalu św. Zofii kobiet pochodziło z zagranicy. W 2024 roku na oddziałach położniczych szpitala przyjęto 1329 pacjentek z 71 krajów. Największą grupę stanowiły Ukrainki (751 kobiet, ponad 12% wszystkich porodów) oraz Białorusinki (240 kobiet, 4%). Nie zabrakło także matek z Indii – prawie 40 kobiet z tego kraju urodziło dzieci w warszawskiej placówce.
Te dane wpisują się w ogólnopolski trend. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2023 roku cudzoziemki odpowiadały za 6,7% wszystkich urodzeń w Polsce. To znaczący wzrost w porównaniu z 5,5% w 2022 roku i 2,7% w 2021 roku. Dominującą grupę wśród matek z obcym obywatelstwem stanowią Ukrainki, Białorusinki i Rosjanki.
Spadająca liczba urodzeń w Polsce – Alarmujące dane
Mimo rekordowych wyników Szpitala św. Zofii, ogólna liczba urodzeń w Polsce w 2024 roku spadła do najniższego poziomu od zakończenia II wojny światowej. Według GUS, w ubiegłym roku zarejestrowano około 252 tys. żywych urodzeń, co oznacza spadek o 20 tys. w porównaniu z 2023 rokiem i aż 50 tys. w porównaniu z 2022 rokiem. Liczba ludności Polski na koniec 2024 roku spadła poniżej 37,5 mln osób.
Eksperci zwracają uwagę, że mimo wzrostu liczby urodzeń wśród cudzoziemek, nie są one w stanie znacząco poprawić wskaźnika dzietności w Polsce. Jak podał PAP, „co 100 noworodek, który przyszedł na świat w polskim szpitalu w 2024 roku, był dzieckiem uchodźczyni z Ukrainy”. W ciągu 10 miesięcy ubiegłego roku obywatelki Ukrainy posiadające status uchodźcy urodziły nieco ponad 1900 dzieci, co stanowi mniej niż 1% wszystkich urodzeń w Polsce.
Warszawa – stolica narodzin?
Warszawa, mimo ogólnopolskiego spadku urodzeń, wciąż pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków położniczych w kraju. W 2024 roku w stolicy przyszło na świat 28 647 dzieci, co oznacza spadek o 602 w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie podano jednak, jaki odsetek tych urodzeń dotyczył matek z zagranicy.
Szpital św. Zofii, jako lider w liczbie porodów, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu opieki medycznej zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentkom. Jego sukces to nie tylko wynik profesjonalizmu personelu, ale także dostosowania się do potrzeb coraz bardziej zróżnicowanej grupy pacjentek.