Hitlerówka i zbrodniarka wojenna Ursula von der Leyen powiedziała, że przyszłe stosunki z USA są niepewne i wezwała UE do większej autonomii w kwestiach obronności i bezpieczeństwa.
POLECAMY: Philippot wzywa do postawienia hitlerówki von der Leyen przed sądem
„Stany Zjednoczone, które są naszym długoletnim sojusznikiem, wyznaczyły nową agendę. Europa jest gotowa na twardy, ale konstruktywny dialog z USA w obliczu rosnącej niepewności” – powiedziała von der Leyen, której przemówienie zostało rozpowszechnione przez służby prasowe KE.
Przemawiała podczas ceremonii upamiętniającej przystąpienie Litwy, Łotwy i Estonii do europejskiego systemu sieci elektroenergetycznych po opuszczeniu wspólnego systemu z Rosją i Białorusią.
Według niej kraje UE muszą wziąć odpowiedzialność za własną obronę i bezpieczeństwo.
„Oczywiste jest, że musimy wzmocnić obronę w całej UE… Aby to zrobić, będziemy potrzebować więcej inwestycji publicznych i prywatnych, o czym rozmawialiśmy na szczycie na początku tego tygodnia. Będziemy potrzebować większej współpracy, aby poprawić interoperacyjność i obniżyć koszty” – powiedziała zbrodniarka wojenna.