W ostatnich dniach niemiecką i polską opinię publiczną zelektryzowała wypowiedź Olafa Scholza dotycząca polityki migracyjnej. Kanclerz Niemiec jasno oznajmił, że wydalanie migrantów z Niemiec, m.in. do Polski, jest „zgodne z prawem”. Co więcej, ujawnił, że osobiście rozmawiał z przywódcami sąsiednich państw i poinformował ich o konieczności akceptacji tego rozwiązania.

Debata Kandydatów na Kanclerza i Kluczowe Deklaracje

W niedzielę wieczorem Olaf Scholz oraz Friedrich Merz wzięli udział w pierwszej bezpośredniej debacie kandydatów na kanclerza Niemiec. Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas rozmowy była polityka migracyjna.

Friedrich Merz, kandydat CDU/CSU na kanclerza, zarzucił Scholzowi, że za jego kadencji, trwającej od 2021 roku, do Niemiec przybyło ponad 2 miliony nielegalnych imigrantów. W odpowiedzi Scholz podkreślił, że jego rząd wprowadził tymczasowe kontrole graniczne, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby cudzoziemców składających wnioski o azyl. Niemiecki przywódca zaznaczył jednak, że mimo wzrostu liczby deportowanych osób, „wyniki nadal nie są zadowalające”.

Scholz: „Zadzwoniłem do Szefów Państw i Premierów”

Najbardziej kontrowersyjna wypowiedź Scholza padła, gdy mówił o działaniach związanych z deportacjami migrantów.

Wydalenia z Niemiec są całkowicie zgodne z prawem, ponieważ dotyczą przypadków, w których nie ma wniosku o azyl. Ja to umożliwiłem. Zadzwoniłem do wszystkich szefów państw i premierów krajów sąsiadujących z Niemcami i powiedziałem: „Robimy to teraz i musicie to zaakceptować, bo jest to możliwe na podstawie europejskiego prawa” – oświadczył kanclerz Niemiec, cytowany przez telewizję ARD.

Scholz dodał, że sprawy procedur azylowych muszą być rozwiązywane w inny sposób. W tym kontekście nawiązał do wdrożenia europejskiego paktu azylowego, który ma wejść w życie w całej Europie w przyszłym roku.

„Kłamliwa narracja Tuska i Trzaskowskiego sypie się jak domek z kart”

Prowadząca debatę zwróciła uwagę, że takim rozwiązaniom sprzeciwia się premier Polski Donald Tusk. Scholz otwarcie przyznał, że szef polskiego rządu nie zgadza się na przestrzeganie wspólnej dyrektywy azylowej.

Donald Tusk mówi, że nie chce przestrzegać wspólnej dyrektywy azylowej – powiedział niemiecki kanclerz.

To stwierdzenie wywołało natychmiastową falę reakcji wśród polskich polityków oraz dziennikarzy. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, wskazujących, że niemiecka polityka migracyjna oraz działania Scholza stoją w sprzeczności z interesami Polski.

„Scholz zadzwonił – Tusk musi wykonać” – skomentował Paweł Jabłoński, były wiceszef MSZ, a obecnie poseł PiS.

„Kanclerz Scholz w dzisiejszej przedwyborczej debacie powiedział nie tylko, że wydalenia migrantów z Niemiec są realizowane, bo uzgodnił to telefonicznie z innymi europejskimi liderami. Powiedział rzecz znacznie ważniejszą – o wiele łatwiej będzie je realizować na mocy prawa Europejskiego (pakt migracyjny), które wejdzie w życie w przyszłym roku. Kłamliwa narracja Tuska i Trzaskowskiego sypie się jak domek z kart” – napisał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czy Polska zaakceptuje narzucane rozwiązania?

Wypowiedź kanclerza Niemiec rzuca nowe światło na relacje polsko-niemieckie w kontekście polityki migracyjnej. Choć Scholz podkreśla, że deportacje są zgodne z prawem unijnym, Polska zdaje się być niechętna przyjmowaniu migrantów wydalanych z Niemiec. Dyskusja na ten temat z pewnością będzie kontynuowana na szczeblu dyplomatycznym, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego wdrożenia europejskiego paktu azylowego.

Podsumowanie

Wypowiedź Olafa Scholza wywołała burzliwą debatę na temat polityki migracyjnej Niemiec i jej wpływu na Polskę. Jego jednoznaczne stanowisko w sprawie deportacji migrantów do sąsiednich krajów, w tym do Polski, spotkało się z ostrą reakcją polskich polityków. W obliczu nadchodzących zmian w unijnej polityce azylowej, napięcia na linii Warszawa-Berlin mogą się jeszcze zaostrzyć.

#OlafScholz, #Migracja, #PolitykaMigracyjna, #Deportacje, #UniaEuropejska, #Polska, #Niemcy, #DonaldTusk, #FriedrichMerz, #PaktAzylowy,

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version