Prezydium zespołu Koalicji Obywatelskiej ds. rozliczenia PiS podjęło jednogłośnie decyzję o skierowaniu do Prokuratora Generalnego wniosku o natychmiastowe zawieszenie w czynnościach pisowskiego prokuratora Michała Ostrowskiego. Powodem tej decyzji jest zarzut nielegalnego wszczynania prywatnego śledztwa. Wniosek obejmuje także obniżenie uposażenia prokuratora. O sprawie poinformował poseł KO Roman Giertych.

Śledztwo ws. zamachu stanu

Sprawa dotyczy wszczętego przez prokuratora Michała Ostrowskiego śledztwa w sprawie domniemanego zamachu stanu. Śledztwo zostało podjęte na podstawie „zawiadomienia” neoprezesa neoTK, Bogdana Święczkowskiego. W zawiadomieniu wskazano, że premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu, szef Rządowego Centrum Legislacji oraz niektórzy sędziowie i prokuratorzy działali w ramach „zorganizowanej grupy przestępczej” w celu zmiany konstytucyjnego ustroju RP oraz wpływu na funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Zarzuty te powołują się na art. 127 Kodeksu karnego, który stanowi, że:

„Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.”

Giertych wzywa do natychmiastowego zawieszenia Ostrowskiego

Roman Giertych, poseł Koalicji Obywatelskiej i szef Prezydium Zespołu ds. Rozliczenia PiS, poinformował na platformie X, że zespół jednogłośnie podjął uchwałę o skierowaniu do prokuratora generalnego wniosku o natychmiastowe zawieszenie prokuratora Michała Ostrowskiego. Powodem ma być nielegalne wszczynanie prywatnego śledztwa.

„Podjęliśmy jednogłośnie uchwałę Prezydium Zespołu KO ds. Rozliczenia PiS o skierowaniu do Prokuratora Generalnego wniosku o natychmiastowe zawieszenie w czynnościach prokuratora Michała Ostrowskiego wraz z obniżeniem mu uposażenia za nielegalne wszczynanie prywatnego śledztwa” – napisał w piątek na platformie X Giertych, który jest szefem tego zespołu.

Reakcja Zbigniewa Ziobry

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na wpis Giertycha stwierdził, że prokurator Ostrowski „nie daje się zastraszyć”. W swoim komentarzu wskazał, że śledztwo prowadzone przez Ostrowskiego ujawnia systemowe nadużywanie władzy i siłowe przejmowanie instytucji publicznych, w tym sądów i prokuratury.

Chaos wokół neoTK

NeoTK od dłuższego czasu jest przedmiotem kontrowersji. Obecne władze oraz część prawników kwestionują jego obecną formę, wskazując na obecność tzw. sędziów dublerów. W związku z tym Sejm w marcu 2023 r. podjął uchwałę, w której uznał, że uwzględnianie orzeczeń neoTK wydanych z naruszeniem prawa może być traktowane jako naruszenie zasady legalizmu.

W grudniu 2023 r. rząd podjął uchwałę, w której uznał, że publikacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw mogłaby prowadzić do utrwalania kryzysu praworządności. W związku z tym premier Donald Tusk odmówił ich publikacji.

Kontrowersje wokół działań Michała Ostrowskiego

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak, poinformowała, że Prokuratura Krajowa dowiedziała się z mediów o wszczęciu przez Ostrowskiego postępowania w sprawie zamachu stanu. Dodatkowo zaznaczyła, że prokurator Ostrowski nie przekazał zawiadomienia odpowiedniej jednostce, co może być traktowane jako naruszenie procedur. Z uwagi na prywatne relacje z Bogdanem Święczkowskim prokurator Ostrowski powinien być wyłączony z prowadzenia tej sprawy.

POLECAMY: Rzeczniczka Bodnara: Prywatna korespondencja Święczkowskiego do Orłowskiego nie jest zawiadomienia o „zamachu stanu”

Prokurator Ostrowski pełni funkcję zastępcy Prokuratora Generalnego od listopada 2023 roku. Wcześniej, w latach 2016–2022, był Dyrektorem Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, a następnie prokuratorem PK. W tym czasie był bliskim współpracownikiem Bogdana Święczkowskiego, co dodatkowo rodzi wątpliwości co do jego bezstronności w tej sprawie.

Pod koniec grudnia 2023 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar oddelegował Ostrowskiego oraz innych zastępców Prokuratora Generalnego do pracy w wydziałach zamiejscowych Prokuratury Krajowej. W odpowiedzi Ostrowski i jego współpracownicy podpisali się pod oświadczeniami krytycznymi wobec działań nowej władzy.

Podsumowanie

Wniosek o zawieszenie prokuratora Michała Ostrowskiego jest kolejnym etapem napiętej sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa budzi liczne kontrowersje i wpisuje się w szerszy konflikt między obecną władzą a poprzednimi rządzącymi. Kluczowym zagadnieniem pozostaje pytanie, czy wszczęte przez Ostrowskiego śledztwo rzeczywiście miało podstawy prawne, czy też było motywowane politycznie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version