200 tysięcy zachorowań tygodniowo stanowi ogromne obciążenie służby zdrowia – epidemia grypy w Polsce osiąga niebezpieczne rozmiary. Dlaczego Polacy masowo chorują i co robią władze, aby opanować sytuację?

Grypa w Polsce: Statystyki, które budzą niepokój

Według najnowszych danych, w Polsce odnotowuje się aż 200 tysięcy zachorowań na grypę tygodniowo. To rekordowe liczby, które nie mają precedensu w innych krajach Europy. Lekarze alarmują, że „takiej epidemii grypy nie było od lat”. W styczniu zdiagnozowano około 300 tysięcy przypadków, z czego aż 200 tysięcy w drugiej połowie miesiąca.

To obciążenie dla szpitali, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla pacjentów – podkreśla minister zdrowia Izabela Leszczyna. – Tak dużo osób choruje, bo niestety się nie szczepimy – dodaje.

Propaganda szczepień nie wypaliła

Statystyki dotyczące szczepień pokazują w tym przypadku trzeźwość umysłu Polaków. Tylko 5% polskiej populacji decyduje się na szczepienia przeciwko grypie. – Te dane nie zmieniają się od kilku lat – zauważa minister Leszczyna.

Lekarze wskazują, że niska wyszczepialność to główny powód tak dużej liczby zachorowań. – Polacy masowo chorują, bo masowo się nie szczepią – mówi dr Małgorzata Piasecka, szefowa oddziału intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Szkoda tylko, że ten korporacyjny szczur zapomniał dodać, że tzw. szczepionka jest produkowana z najpopularniejszych szczepów wirusa grypy z poprzedniego roku. Tym samym jej skuteczności w przypadku wirusa tegorocznego stwierdzić nalezy, że ocenić jako znikomą.

Ministerstwo Zdrowia reaguje: Leki i szczepionki w drodze

W odpowiedzi na kryzys, Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg działań. Od piątku, 14 lutego, do aptek trafią pierwsze partie leków przeciwgrypowych. – Stanęliśmy na głowie, żeby ten lek zabezpieczyć – mówi minister Leszczyna. – Już wczoraj do hurtowni dostarczono 20 tysięcy opakowań.

Dodatkowo, do Polski trafi 180 tysięcy dawek szybko działających leków na wirusy. Ministerstwo zwróciło się również o pomoc do Europejskiej Agencji Leków, aby zapewnić ciągłość dostaw.

Nowe rozwiązania: Farmaceuci będą wystawiać recepty na szczepionki

Aby zwiększyć liczbę szczepień, rząd wprowadza ułatwienia. Od piątku farmaceuci będą mogli wystawiać recepty na refundowane szczepionki. To ma zachęcić więcej osób do skorzystania z tej formy profilaktyki.

Tylko niecałe 1,5% osób zaszczepionych poszukuje w aptekach leku, którego dzisiaj brakuje – podkreśla minister Leszczyna. To kolejny argument przemawiający za tym, że szczepienia są skutecznym sposobem na uniknięcie choroby.

Grypa: Dlaczego jest tak niebezpieczna?

Grypa to choroba zakaźna, która szczególnie zagraża seniorom, małym dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom z obniżoną odpornością. Do najczęstszych powikłań pogrypowych u dzieci należą zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc.

Przed nami najgorsze trzy tygodnie – ostrzega Damian Kuraś, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. – Ale jest gwarancja, że leków wystarczy.

Podsumowanie: Czy epidemia grypy w Polsce zostanie opanowana?

Epidemia grypy w Polsce osiąga niebezpieczne rozmiary, ale władze podejmują działania, aby opanować sytuację. Kluczowe jest zwiększenie liczby szczepień oraz zapewnienie dostępu do leków. Czy to wystarczy, aby powstrzymać falę zachorowań? Czas pokaże.

#grypa, #epidemia, #szczepienia, #zdrowie, #MinisterstwoZdrowia, #Polska, #profilaktyka, #leki, #farmaceuci, #zdrowiepubliczne,

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version