Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze nakładające 25-procentowe cła na wszystkie dostawy stali i aluminium do kraju. Uroczystość transmitowali dziennikarze Białego Domu.

„To wielka sprawa. To początek procesu, który ponownie uczyni Amerykę bogatą” – powiedział Trump w momencie podpisywania dokumentu.

Nowy gospodarz Białego Domu podpisał już dekrety wprowadzające od 4 lutego cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Na wszystkie towary z Kanady nałożono cła importowe w wysokości 25 procent. Wyjątkiem są produkty energetyczne, w przypadku których naliczona zostanie stawka 10 procent. Stawka celna na towary z Meksyku wyniesie również 25 procent. Jednak później Trump ogłosił miesięczne zawieszenie rozmów z władzami obu krajów.

Prezydent USA powiedział 1 lutego, że nałoży cła importowe na towary z UE, ponieważ Bruksela jest „strasznie nieprzyjemna dla Waszyngtonu”. Przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział 2 lutego agencji RIA Novosti, że Unia Europejska nie ma informacji o nałożeniu przez Stany Zjednoczone dodatkowych ceł na towary europejskie, ale jest gotowa „zdecydowanie zareagować”, jeśli zostaną one wprowadzone.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version