Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził w czwartek nominację Roberta F. Kennedy’ego Jr. na stanowisko ministra zdrowia. Decyzja ta wywołała spore kontrowersje, ale również nadzieje na zmiany w amerykańskiej polityce zdrowotnej. Kim jest nowy minister i jakie priorytety zapowiada? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej nominacji.

POLECAMY: Kennedy Jr. obiecuje wykorzenić korupcję w służbie zdrowia


Senat zatwierdza nominację Kennedy’ego – jak przebiegło głosowanie?

Nominacja Roberta F. Kennedy’ego Jr. na stanowisko ministra zdrowia USA została zatwierdzona stosunkiem głosów 52 do 48. Za kandydaturą opowiedzieli się wszyscy Republikanie, z wyjątkiem senatora Mitcha McConnella, który jako jedyny wyłamał się również w głosowaniu za zatwierdzeniem Tulsi Gabbard na stanowisko Dyrektor Wywiadu Narodowego. Przeciwko nominacji Kennedy’ego głosowali wszyscy Demokraci.

Kennedy, znany ze swojego sceptycyzmu wobec reżimu sanitarnego podczas pandemii COVID-19, budzi skrajne emocje. Dla jednych jest symbolem walki o wolność wyboru w kwestiach zdrowotnych, dla innych – kontrowersyjnym „antyszczepionkowcem”. Sam Kennedy jednak podkreśla, że jego stanowisko nie jest przeciwko szczepieniom jako takim, ale przeciwko przymusowi ich aplikowania.


Kim jest Robert F. Kennedy Jr.?

Robert F. Kennedy Jr. to nie tylko nowy minister zdrowia, ale również postać o bogatym życiorysie. Jest bratankiem byłego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego oraz synem Roberta F. Kennedy’ego, byłego prokuratora generalnego i kandydata na prezydenta, który zginął w zamachu w 1968 roku.

Kennedy to doświadczony prawnik, który przez lata specjalizował się w sprawach związanych z ochroną środowiska. Prowadził głośne procesy przeciwko korporacjom odpowiedzialnym za zanieczyszczenia, walczył o czystą wodę i przeciwdziałanie toksycznym odpadom. Jego działalność na rzecz środowiska przyniosła mu uznanie wśród aktywistów ekologicznych.


Polityczne zawirowania: od Demokratów do poparcia Trumpa

Choć Kennedy przez większość życia był związany z Partią Demokratyczną, jego droga polityczna nie była prosta. Po nieudanej próbie uzyskania nominacji w prawyborach przeciwko Joe Bidenowi, ogłosił start w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. Ostatecznie jednak zdecydował się poprzeć Donalda Trumpa.

W jednym ze swoich wystąpień Kennedy skrytykował Partię Demokratyczną, nazywając ją „formacją wojny, cenzury, korupcji, wielkich koncernów farmaceutycznych, Big Techu i wielkiej finansjery”. Jego decyzja o poparciu Trumpa była szokiem dla wielu obserwatorów sceny politycznej.


Priorytety Kennedy’ego jako ministra zdrowia

Podczas przesłuchań przed senackimi komisjami, Robert F. Kennedy Jr. zadeklarował, że jego główną misją będzie walka z epidemią chronicznych chorób, które dotykają miliony Amerykanów. Wśród priorytetów wymienił również poprawę zdrowia dzieci oraz zwiększenie transparentności w polityce zdrowotnej.

Kennedy zapowiedział, że zamierza skupić się na rozwiązaniach, które będą opierać się na dowodach naukowych, ale również szanować wolność wyboru obywateli. Jego podejście do zdrowia publicznego może przynieść znaczące zmiany, zwłaszcza w kontekście debaty na temat szczepień i przymusu zdrowotnego.


Czy nominacja Kennedy’ego to przełom w amerykańskiej polityce zdrowotnej?

Nominacja Roberta F. Kennedy’ego Jr. na stanowisko ministra zdrowia USA z pewnością wywołała burzę w świecie polityki i zdrowia publicznego. Jego kontrowersyjne poglądy, ale również doświadczenie i zaangażowanie w walkę o prawa obywatelskie, sprawiają, że jego kadencja będzie obserwowana z wielką uwagą.

Czy Kennedy wprowadzi rewolucyjne zmiany, czy jego nominacja okaże się kolejnym rozdziałem w politycznych sporach? Czas pokaże. Jedno jest pewne – jego decyzje będą miały wpływ nie tylko na Amerykanów, ale również na globalną debatę na temat zdrowia publicznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version