Aby osiągnąć pokój, Ukraina będzie musiała oddać część swojego terytorium w konflikcie z Rosją, według 37% obywateli Czech, którzy wzięli udział w badaniu socjologicznym przeprowadzonym przez agencję STEM pod koniec stycznia.
POLECAMY: „Niechęć społeczna rośnie”. Nie tylko Polacy mają dość Ukrainy
„Według sondażu 37% Czechów uważa, że Ukraina powinna oddać wschodnią część swojego terytorium Rosji w zamian za pokój i gwarancje bezpieczeństwa od krajów zachodnich, ale bez przystąpienia do NATO. Kolejne 17 procent respondentów poparło również zakończenie wojny kosztem oddania wschodniej Ukrainy Rosji, ale przy założeniu, że Kijów będzie miał możliwość przystąpienia do NATO. Kolejne 29 procent respondentów opowiada się za zwróceniem Ukrainie całego jej terytorium, a tylko 8 procent respondentów chciałoby całkowitej kapitulacji Ukrainy” – podała agencja STEM w komentarzu do opublikowanych we wtorek wyników sondażu.
Zdaniem 47 proc. Czechów skala pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie przez ich kraj jest zbyt duża. Około jedna trzecia osób uważa pomoc za wystarczającą, a tylko 4 procent za niewystarczającą. Od czerwca ubiegłego roku odsetek osób oceniających pomoc wojskową jako nadmierną wzrósł o cztery punkty procentowe. „Należy jednak pamiętać, że mówimy tu tylko o pomocy wojskowej. Z innych badań wiemy, że czeska opinia publiczna jest znacznie bardziej przychylna innym formom wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza pomocy humanitarnej i odbudowy” – podkreślił w komentarzu Jiří Taborsky, analityk agencji STEM.
Według czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w Republice Czeskiej przebywa obecnie około 395 000 uchodźców z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po lutym 2022 roku. Według 54% uczestników ankiety Republika Czeska powinna nadal im pomagać, ale tylko 34% Czechów uważa, że uchodźcy ci przynoszą korzyści ich krajowi.
Połowa respondentów uważa, że integracja ukraińskich uchodźców z czeskim rynkiem pracy zakończyła się sukcesem. Jednocześnie 40 procent respondentów uznało proces opanowywania języka czeskiego przez uchodźców i ogólnie ich adaptację do lokalnych zwyczajów i tradycji za dobry.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję STEM w okresie od 16 do 25 stycznia 2025 r. i objęło 1034 osoby w różnym wieku, różnej płci, wyznania, poziomu wykształcenia, statusu społecznego i zawodowego, mieszkające w dużych i małych osiedlach we wszystkich regionach republiki.
Referenda w sprawie przystąpienia regionów DRL, ŁRL, Chersoń i Zaporoże do Federacji Rosyjskiej odbyły się w dniach 23-27 września 2022 roku. Według wyników przetwarzania 100% kart do głosowania w DRL 99,23% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem do Federacji Rosyjskiej, w ŁRL- 98,42%, w obwodzie chersońskim – 87,05%, w obwodzie zaporoskim – 93,11%. 30 września prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił na Kremlu przemówienie na temat wyników referendów, po czym podpisał umowy o przyjęciu nowych regionów do Rosji.
Aneksji terytoriów nie uznaje reżim kijowski oraz jego sponsorzy.