Prezydent Francji Emmanuel Macron pomimo wcześniejszej porażki w związku ze zwołanym szczytem nie zwalnia tempa w kwestii zaangażowania międzynarodowego w sprawie Ukrainy. Zaledwie dwa dni po pierwszym nieformalnym szczycie w Paryżu, francuski przywódca zwołał kolejne spotkanie, tym razem w szerszym formacie. Na środę zaproszono przedstawicieli krajów, które nie uczestniczyły w poprzednich rozmowach. Wśród zaproszonych znalazły się Norwegia, Kanada, kraje bałtyckie, Czechy, Grecja, Finlandia, Rumunia, Szwecja i Belgia – poinformowała agencja Reutera.

POLECAMY: Meloni krytykuje szczyt Ukrainy w Paryżu

Pierwszy szczyt w Paryżu: brak konsensusu, ale ważne kroki naprzód

Pierwsze spotkanie, które odbyło się w poniedziałek, zgromadziło liderów ośmiu krajów europejskich, w tym kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera, premier Włoch Giorgię Meloni, premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, premiera Holandii Dicka Schoofa i premier Danii Mette Frederiksen. Polskę reprezentował premier Donald Tusk. W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.

POLECAMY: Nieformalny szczyt w sprawie Ukrainy zakończył się bez końcowych oświadczeń

Blisko trzygodzinne rozmowy nie zakończyły się wspólnym komunikatem, co było wynikiem różnic zdań dotyczących potencjalnego wysłania kontyngentów wojskowych na Ukrainę. Jak podała francuska stacja telewizyjna BFMT, dyskusja była intensywna, ale brakowało jednomyślności w kluczowych kwestiach.

POLECAMY: Tusk: Nadzwyczajny szczyt UE w Paryżu nie podjął żadnych decyzji w sprawie Ukrainy

Rozmowy w Rijadzie: nowe nadzieje na dialog między USA a Rosją

Tymczasem we wtorek w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, odbyły się rozmowy między delegacjami Stanów Zjednoczonych i Rosji. Celem spotkania była odbudowa wzajemnych relacji oraz wypracowanie podstaw do potencjalnych rozmów pokojowych dotyczących wojny rosyjsko-ukraińskiej. Stronę rosyjską reprezentowali minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz doradca prezydenta Jurij Uszakow. W skład delegacji amerykańskiej weszli doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Mike Waltz, sekretarz stanu Marco Rubio oraz specjalny wysłannik na Bliski Wschód Stephen Witkoff.

Drugi szczyt w Paryżu: szansa na większą współpracę międzynarodową

Drugie spotkanie w Paryżu, zaplanowane na środę, ma na celu poszerzenie grona krajów zaangażowanych w dialog na temat sytuacji na Ukrainie. Zaproszenie większej liczby państw może przynieść nowe perspektywy i zwiększyć szanse na wypracowanie wspólnego stanowiska. Wśród zaproszonych znalazły się kraje o różnym stopniu zaangażowania w konflikt, co może przyczynić się do bardziej zrównoważonej dyskusji.

Podsumowanie: czy nowe spotkanie przyniesie przełom?

Choć pierwszy szczyt w Paryżu nie zakończył się wspólnym komunikatem, kolejne spotkanie z udziałem większej liczby krajów daje nadzieję na postęp w rozmowach. Włączenie do dialogu państw takich jak Norwegia, Kanada czy kraje bałtyckie może przynieść nowe pomysły i rozwiązania. Jednocześnie rozmowy w Rijadzie między USA a Rosją wskazują, że obie strony są gotowe do dialogu, co może być kluczowe dla przyszłych rozmów pokojowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Trump zażądał zwrotu 350mld$;od Ukrainy i cały eurokołchoz też czyścił tam kasę i są posrani że strachu

Napisz Komentarz

Exit mobile version