5 sierpnia 2024 roku doszło do szokującego zdarzenia w Warszawie. 76-letnia kobieta znieważyła tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary Rzezi Woli, oblewając ją niezidentyfikowaną substancją. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa, uznając, że kobieta w chwili popełnienia czynu była niepoczytalna. Sprawa wzbudziła ogromne emocje, zwłaszcza w kontekście historycznego znaczenia miejsca.

POLECAMY: W Warszawie zdewastowano pomnik ofiar Rzezi Woli

Tragiczne wydarzenie na Woli – co się stało?

5 sierpnia 2024 roku 76-letnia kobieta opuściła swoje mieszkanie i udała się na skrzyżowanie ulic Wolskiej i Płockiej w Warszawie. Tam, pod adresem Wolska 55, znajduje się tablica pamiątkowa autorstwa Karola Tchorka, upamiętniająca ofiary Rzezi Woli – jednej z najtragiczniejszych zbrodni II wojny światowej. Kobieta oblała pomnik brązową cieczą, która okazała się resztkami spożywczymi, po czym wróciła do domu. Następnego dnia została zatrzymana przez policję.

Kobieta przyznała się do czynu, deklarując gotowość poniesienia konsekwencji. Jednak w toku postępowania prokuratura uzyskała opinię sądowo-psychiatryczną, z której wynikało, że w momencie zdarzenia kobieta była niepoczytalna.

Decyzja prokuratury – umorzenie śledztwa i terapia psychiatryczna

Rzecznik Prokuratury Okręgowej, prok. Piotr Antoni Skiba, poinformował, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola skierowała do sądu wniosek o umorzenie dochodzenia. Jednocześnie zawnioskowano o skierowanie kobiety na terapię psychiatryczną w formie ambulatoryjnej.

„W chwili popełnienia czynu, kobieta była niepoczytalna” – uzasadniła prokuratura.

Historyczne znaczenie tablicy pamiątkowej

Tablica przy ul. Wolskiej 55 to jedna z 165 tablic autorstwa Karola Tchorka, które znajdują się na terenie Warszawy. Upamiętnia ona miejsce walki i męczeństwa ofiar II wojny światowej. Na inskrypcji widnieje napis:
„Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny. Tu 5 sierpnia na terenie fabryki 'Ursus’ w miejscu masowej egzekucji hitlerowcy rozstrzelali około 7000 Polaków”.

30 października 2023 roku tablica została wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej wartość historyczną i symboliczną.

Rzeź Woli – jedna z największych zbrodni II wojny światowej

Rzeź Woli to jedna z najbardziej wstrząsających zbrodni II wojny światowej. Masowe egzekucje trwały od 5 do 7 sierpnia 1944 roku. Według różnych szacunków, zginęło wówczas od 40 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy Wola. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak mniejsze akty przemocy trwały aż do 12 sierpnia, kiedy dowodzący operacją tłumienia powstania warszawskiego gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

Wśród wykonawców zbrodni byli m.in. Ukraińcy. Niestety, po wojnie żaden z nich nie poniósł odpowiedzialności za swoje czyny. Przez wiele lat zbrodnie popełnione na Woli nie były dostatecznie upamiętnione. Dopiero w 2004 roku odsłonięto pomnik Ofiar Rzezi Woli na skwerze przy rozwidleniu alei Solidarności i ulicy Leszno, nazywany pomnikiem 50 Tysięcy. W 2010 roku Rada Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Dniem Pamięci Mieszkańców Woli.

Podsumowanie

Decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie dewastacji tablicy pamiątkowej na Woli wzbudziła kontrowersje, jednak została podjęta w oparciu o opinię sądowo-psychiatryczną. Sprawa przypomina o ogromnym znaczeniu pamięci historycznej i konieczności ochrony miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z przeszłości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version