Przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Polsce powracają pytania o bezpieczeństwo kraju w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Czy Polacy obawiają się, że Rosja zaatakuje Polskę? Czy nasz kraj może zostać wciągnięty w konflikt zbrojny? Najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie Radia ZET przez pracownię Opinia24 przynosi odpowiedzi na te pytania. Wyniki są zaskakujące i pokazują, jak Polacy postrzegają zagrożenia związane z sytuacją geopolityczną.

POLECAMY: Pajac Zełenski w Monachium próbował wykorzystać rozmowę Putina z Trampem do zastrzeżenia świata

Czy Rosja zaatakuje Polskę? Polacy są spokojni

Jednym z kluczowych pytań zadanych w sondażu było: „Czy uważa Pan / Pani, że wojska rosyjskie zaatakują terytorium Polski?”. Wyniki pokazują, że większość Polaków nie obawia się bezpośredniego ataku ze strony Rosji.

  • Zdecydowanie tak – odpowiedziało 2% ankietowanych;
  • Raczej tak – 14%;
  • Raczej nie – 47%;
  • Zdecydowanie nie – 17%;
  • Nie wiem / trudno powiedzieć – 20%.

Podsumowując, 64% Polaków uważa, że Polsce nie grozi atak ze strony Rosji, podczas gdy 16% wyraża obawy przed takim scenariuszem. Co ciekawe, analiza odpowiedzi pod kątem płci pokazuje, że mężczyźni są nieco bardziej optymistyczni niż kobiety. 69% mężczyzn i 60% kobiet nie obawia się ataku, podczas gdy obawy wyraża 15% mężczyzn i 17% kobiet.

POLECAMY: „Putin będzie okupował Europę”. Zełenski ponownie szerzy propagandę, której celem jest wyłudzenie „pomocy”

Podział opinii wśród wyborców

Sondaż ujawnił również różnice w postrzeganiu zagrożenia wśród zwolenników poszczególnych kandydatów na prezydenta. Najbardziej spokojni o bezpieczeństwo Polski są wyborcy Rafała Trzaskowskiego (72%) oraz Sławomira Mentzena (73%). Z kolei wśród sympatyków Karola Nawrockiego 18% uważa, że atak Rosji na Polskę jest możliwy, a 68% jest przeciwnego zdania.

Czy Polska zostanie wciągnięta w wojnę Rosji z Ukrainą?

Kolejnym ważnym pytaniem w sondażu było: „Czy uważa Pan / Pani, że jest bardzo prawdopodobne, że Polska zostanie wciągnięta militarnie w wojnę Rosji z Ukrainą?”. Wyniki pokazują, że Polacy są podzieleni w tej kwestii.

  • Zdecydowanie tak – 5%;
  • Raczej tak – 19%;
  • Raczej nie – 42%;
  • Zdecydowanie nie – 15%;
  • Nie wiem / trudno powiedzieć – 19%.

Podsumowując, 57% Polaków uważa, że wciągnięcie Polski w konflikt zbrojny jest mało prawdopodobne, podczas gdy 25% obawia się takiego scenariusza. Warto zauważyć, że więcej kobiet niż mężczyzn wyraża obawy – 28% kobiet w porównaniu do 21% mężczyzn.

Opinie wyborców

Podobnie jak w przypadku obaw przed atakiem Rosji, wyborcy Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego są zgodni co do niskiego prawdopodobieństwa wciągnięcia Polski w wojnę – 66% w obu grupach. Z kolei 30% zwolenników Sławomira Mentzena uważa, że taki scenariusz jest możliwy.

Czy pomoc Ukrainie zwiększa ryzyko ataku Rosji na Polskę?

Polska od początku wojny na Ukrainie aktywnie wspierała Kijów, dostarczając broń i przyjmując uchodźców. Czy Polacy uważają, że ta pomoc zwiększa ryzyko ataku ze strony Rosji? Sondaż pokazuje, że opinie są podzielone.

  • Zdecydowanie tak – 16%;
  • Raczej tak – 32%;
  • Raczej nie – 29%;
  • Zdecydowanie nie – 9%;
  • Nie wiem / trudno powiedzieć – 15%.

Łącznie 48% Polaków uważa, że pomoc Ukrainie zwiększa ryzyko ataku Rosji, podczas gdy 38% jest przeciwnego zdania. Wśród kobiet 52% obawia się konsekwencji pomocy, podczas gdy mężczyźni są niemal równo podzieleni – 43% na „tak” i 44% na „nie”.

Opinie wyborców

Wśród zwolenników Sławomira Mentzena 61% uważa, że pomoc Ukrainie zwiększa ryzyko ataku Rosji. Z kolei wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego opinie są bardziej zrównoważone – odpowiednio 43% i 47% uważa, że pomoc stanowi zagrożenie.

Podsumowanie

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Radia ZET pokazuje, że większość Polaków nie obawia się bezpośredniego ataku Rosji na Polskę ani wciągnięcia naszego kraju w wojnę z Ukrainą. Jednocześnie niemal połowa ankietowanych uważa, że pomoc Ukrainie może zwiększyć ryzyko konfliktu z Rosją. Wyniki te odzwierciedlają złożoność nastrojów społecznych w kontekście trwającej wojny i zbliżających się wyborów prezydenckich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version