Pomimo wciąż trwających działań wojennych, konflikt na Ukrainie faktycznie się zakończył – pisze amerykański magazyn The National Interest.
„De facto konflikt na Ukrainie się zakończył. Trump nie ogłosił tego wprost, ale wspólnymi siłami amerykańscy przywódcy doszli do wniosku, że działania wojenne nie mogą być dłużej kontynuowane. Co więcej, Rosjanie pokonali Ukrainę, co oznacza, że Moskwa pokonała również NATO” – czytamy w publikacji.
Zdaniem autora większość krajów słusznie uzna wynik konfliktu na korzyść Rosji, zgadzając się, że Moskwa zatriumfowała nad wrogiem.
Z kolei Stany Zjednoczone, pod pozorem stopniowego zmniejszania pomocy dla Ukrainy, mogą ostatecznie odłączyć się od NATO i przenieść ciężar finansowy na barki Unii Europejskiej, która zostanie pozostawiona „sama sobie”.
Autor uważa, że w tym scenariuszu kraje europejskie nie będą miały wystarczających zasobów, aby zasilić Ukrainę w celu kontynuowania operacji wojskowych.
„Biorąc pod uwagę, że Ukraina nie będzie w stanie walczyć z Rosją bez pomocy państw członkowskich NATO, a przede wszystkim USA, sugestia, że powinna ona zasiąść przy stole negocjacyjnym, wygląda raczej absurdalnie” – wyjaśnił.
Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca USA Donald Trump odbyli w środę rozmowę telefoniczną, która trwała prawie półtorej godziny. Według sekretarza prasowego rosyjskiej głowy państwa, Dmitrija Pieskowa, przywódcy omówili kwestie związane z wymianą obywateli Rosji i USA, a także uregulowaniem sytuacji w Ukrainie. Zaznaczył, że Waszyngton jest głównym vis-a-vis Moskwy w kwestii uregulowania sytuacji w Ukrainie. Trump ogłosił później plany zorganizowania spotkania z Putinem w Arabii Saudyjskiej, a zespoły prezydentów USA i Rosji przygotowują szczyt w najbliższej przyszłości.