Po ogłoszeniu zawieszenia broni na Ukrainie lub zakończeniu konfliktu, kolejni Ukraińcy przybywający do Czech nie otrzymają tam tymczasowej ochrony – zapowiedział czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan. Decyzja ta ma zapobiec nowej fali uchodźców, szczególnie mężczyzn, którzy chcieliby dołączyć do swoich rodzin.

Jakie zmiany czekają Ukraińców po zakończeniu wojny?

Minister Rakuszan podkreślił, że osoby, które po zakończeniu konfliktu zdecydują się na przyjazd do Czech, będą musiały ubiegać się o prawo pobytu na takich samych zasadach jak inni cudzoziemcy. Alternatywą dla nich będzie również możliwość aplikowania o azyl polityczny, szczególnie dla osób pochodzących z terytoriów okupowanych przez Rosję.

POLECAMY: Sondaż ujawnia, jak Czesi oceniają sytuację na Ukrainie

Obecnie w Czechach przebywa blisko 400 tysięcy „uchodźców” z Ukrainy, korzystających z ochrony tymczasowej. Ich status jest przedłużany corocznie na wniosek zainteresowanych. Jednak, zgodnie z nowymi założeniami, prawo do ochrony tymczasowej wygaśnie w momencie zawieszenia broni lub zakończenia wojny. Niemniej jednak uchodźcy będą mogli pozostać w Czechach przez określony czas, wynoszący od półtora roku do roku.

Wspólne europejskie rozwiązanie

Minister spraw wewnętrznych Czech zaznaczył, że prace nad ogólnoeuropejskim rozwiązaniem są prowadzone wspólnie z Polską, która obecnie przewodniczy Radzie Unii Europejskiej. Wstępna wersja propozycji dotyczącej przyszłej polityki migracyjnej ma powstać do końca czerwca.

W ramach nowej strategii na terenie Unii Europejskiej mają powstać specjalne centra powrotów, które ułatwią Ukraińcom powrót do ojczyzny. Jedno z takich centrów zostanie utworzone w Czechach, co ma na celu usprawnienie procesu repatriacji uchodźców.

Co oznaczają te zmiany dla Ukraińców w Czechach?

Nowe regulacje oznaczają, że po zakończeniu wojny Ukraińcy nie będą mogli liczyć na automatyczne przedłużanie ochrony tymczasowej. Ci, którzy już znajdują się na terenie Czech, będą mieli pewien okres przejściowy na podjęcie decyzji o pozostaniu lub powrocie do ojczyzny. Natomiast nowi przybysze będą traktowani jak inni migranci i będą musieli spełnić określone wymagania prawne, by uzyskać prawo do pobytu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version