Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze, byłemu ministrowi sprawiedliwości. Sprawa, która wzbudza ogromne emocje, trafi teraz pod obrady Sejmu. Czy Ziobro stanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa? Wszystko wskazuje na to, że decyzja zapadnie już wkrótce.
POLECAMY: Ziobro zostanie aresztowany na 30 dni? Wiceszef MSWiA zabrał głos
Ziobro w policyjnym radiowozie: Dlaczego przesłuchanie się nie odbyło?
31 stycznia Zbigniew Ziobro został przetransportowany policyjnym radiowozem do Sejmu, gdzie miał być przesłuchany przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Jednak przesłuchanie nie doszło do skutku. Politycy koalicji rządzącej, zasiadający w sejmowej komisji, uznali, że Ziobro nie stawił się na przesłuchanie o czasie. W związku z tym przegłosowano wniosek o 30-dniowy areszt dla byłego szefa resortu sprawiedliwości. Do jego zatwierdzenia potrzebna jest jednak zgoda Sejmu, który wkrótce zajmie się tą sprawą.
Decyzja komisji regulaminowej: Uchylenie immunitetu Ziobry na stole
Cała sprawa jest konsekwencją niestawienia się Zbigniewa Ziobry przed komisją ds. Pegasusa. W czwartek komisja regulaminowa i spraw poselskich zagłosowała „za” rekomendacją dla całej izby niższej parlamentu ws. uchylenia immunitetu i wyrażenia zgody na zastosowanie do 30 dni aresztu wobec Ziobry.
– Moje pojawienie się w Telewizji Republika, a nie w Sejmie, było świadectwem, że nie zamierzam ukrywać się przed działaniami policji, do której nie zgłaszam pretensji. Zamierzam umożliwić policjantom realizację ich obowiązków. Na antenie kilkakrotnie deklarowałem chęć podporządkowania się. Prosiłem prowadzących, aby wpuścili funkcjonariuszy – mówił Ziobro podczas posiedzenia.
Ziobro o wniosku: „Skandaliczny i absurdalny”
Zbigniew Ziobro nie pozostawił wątpliwości co do swojego stanowiska w tej sprawie. W mediach społecznościowych skomentował:
– „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie – tak wygląda «praworządność» w państwie Tuska. Dla politycznej zemsty nie wahają się kłamać i fałszować dowodów, mimo że są publicznie znane i dostępne”.
Były minister sprawiedliwości zwrócił się również do Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni:
– „Jeśli Marszałek Szymon Hołownia ma choć trochę przyzwoitości – a może naiwnie w to wierzę – to uwzględni wczorajszy wniosek Przewodniczącego klubu PiS Mariusza Błaszczaka. W takiej sytuacji Komisja Regulaminowa nie będzie dziś zajmować się tym skandalicznym i kompromitującym większość sejmową wnioskiem o mój areszt”.
Co dalej? Sejm zdecyduje o przyszłości Ziobry
Jeszcze w czwartek sprawą ma się zająć Sejm, który zdecyduje o przyjęciu lub odrzuceniu sugestii komisji. Czy Zbigniew Ziobro straci immunitet i zostanie aresztowany? Decyzja zapadnie niebawem, a jej konsekwencje mogą wpłynąć na polską scenę polityczną.
Podsumowanie
Sprawa Zbigniewa Ziobry to kolejny rozdział w burzliwej historii polskiej polityki. Czy Sejm przychyli się do wniosku komisji regulaminowej? Czy Ziobro stanie przed komisją śledczą ds. Pegasusa? Odpowiedzi na te pytania poznamy już wkrótce. Śledźcie naszą stronę, aby być na bieżąco!