Sprawa sędziego Michała Mańkowskiego, który od lat zalega z pisaniem uzasadnień wyroków, wzbudza coraz większe kontrowersje. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło zdecydowane kroki, aby wyjaśnić tę sytuację i ukarać sędziego za rażące zaniedbania. Sędzia zalega z uzasadnieniami w aż 121 sprawach, co uniemożliwia stronom składanie apelacji.

POLECAMY: Sędzia Michał Mańkowski blokuje ponad 100 spraw. Giną akta. Sprawa w prokuraturze

Ministerstwo Sprawiedliwości nie pozostaje bierne

Ministerstwo Sprawiedliwości w swoim komunikacie zareagowało na doniesienia medialne, podkreślając, że „nie akceptuje tak rażącej i niczym nieuzasadnionej postawy sędziego i będzie reagować w podobnych sytuacjach”. Resort poinformował, że nadzoruje przebieg postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec sędziego Mańkowskiego.

Sędzia Michał Mańkowski został już prawomocnie ukarany za swoje zaniedbania. Otrzymał karę dyscyplinarną nagany za przekroczenie ustawowego terminu do sporządzenia uzasadnień w 90 sprawach oraz karę obniżenia wynagrodzenia zasadniczego o 25% na okres dwóch lat – za opóźnienia w ponad 80 sprawach. Ponadto, nałożono na niego kary pieniężne za opóźnienia w 82 sprawach.

Aktualny stan sprawy

Według informacji przekazanych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu, na dzień 18 lutego 2025 r. sędzia Michał Mańkowski zalega ze sporządzeniem uzasadnień w 122 sprawach. W związku z tym Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Radomiu skierował wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

Obecnie prowadzone są dwa postępowania przed Sądem Dyscyplinarnym oraz dwa postępowania przed Sądem Najwyższym. W marcu 2025 r. odbędą się dwa terminy rozpraw przed Sądem Najwyższym oraz jedna rozprawa przed Sądem Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

Próba zawieszenia sędziego

Z uwagi na rażące naruszenie obowiązków oraz postawę godzącą w dobro wymiaru sprawiedliwości, Prezes Sądu Rejonowego w Kozienicach zarządził w dniu 19 lipca 2024 r. natychmiastową przerwę w czynnościach sędziego na okres jednego miesiąca. Decyzja ta została jednak uchylona uchwałą Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

Zawiadomienie do prokuratury

Na początku lutego 2025 roku Prezes Sądu Rejonowego w Kozienicach złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez sędziego przestępstw z art. 231 § 1 kk i art. 276 kk. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Podsumowanie

Sprawa sędziego Michała Mańkowskiego to przykład poważnych zaniedbań w wymiarze sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło zdecydowane kroki, aby wyjaśnić tę sytuację i ukarać sędziego za jego postępowanie. Wymiar sprawiedliwości musi działać sprawnie i zgodnie z prawem, aby zachować zaufanie obywateli.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version