W nocy z piątku na sobotę doszło do tragicznej bójki w centrum Warszawy, w wyniku której zginął 31-letni obywatel Gruzji. Incydent miał miejsce przed jedną z restauracji na Placu Konstytucji. Policja zatrzymała trzech Gruzinów, a postępowanie w tej sprawie jest w toku.
POLECAMY: Ukraińcy, Gruzini i Białorusini popełniają najwięcej przestępstw w Polsce jako grupa obcokrajowców
Gruzińska burda w Warszawie: Ofiara śmiertelna i ranni
Awantura wybuchła tuż przed północą i według nieoficjalnych informacji uczestniczyło w niej osiem osób. Wstępne ustalenia policji wskazują, że trzy osoby zostały ranne, a 31-letni mężczyzna trafił do szpitala z poważną raną klatki piersiowej. Niestety, pomimo wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować.
W związku z tym zdarzeniem funkcjonariusze zatrzymali trzech obywateli Gruzji. Śledztwo trwa, a szczegóły incydentu są wciąż wyjaśniane.
Przestępczość Gruzinów w Polsce: Niepokojące statystyki
Z policyjnych danych wynika, że Gruzini, biorąc pod uwagę ich procentowy udział w społeczeństwie, są wśród obcokrajowców grupą, która popełnia najwięcej przestępstw w Polsce. Choć Ukraińcy statystycznie popełniają więcej przestępstw, to należy pamiętać, że ich populacja w Polsce jest znacznie większa niż Gruzinów.
Rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji, Jacek Dobrzyński, poinformował, że w 2024 roku doszło do 1895 zatrzymań obywateli Gruzji, z czego 136 osób zostało aresztowanych. „Łącznie w polskich ośrodkach penitencjarnych, według stanu na koniec 2024 roku, przebywa 322 Gruzinów. Na podstawie decyzji wydanej przez Straż Graniczną o zobowiązaniu do powrotu, w ubiegłym roku z Polski wydalono 2589 obywateli Gruzji” – przekazał Dobrzyński.
Gruzińskie gangi w Polsce: Rosnące zagrożenie
Eksperci zwracają uwagę na rosnącą aktywność gruzińskich gangów w Polsce. Były oficer Centralnego Biura Śledczego, Marcin Miksza, ostrzegał, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się konfliktów między Ukraińcami a Gruzinami. Jego zdaniem, Gruzini są zdecydowanie bardziej brutalni i bezwzględni niż polscy przestępcy.
„Ludzie z Gruzji organizują m.in. ataki na przypadkowe osoby, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego” – podkreślił Miksza.
Podsumowanie
Tragiczna bójka w Warszawie to kolejny przykład rosnącej przestępczości wśród obywateli Gruzji w Polsce. Statystyki policyjne i opinie ekspertów wskazują na konieczność wzmożonych działań prewencyjnych i kontrolnych, aby zapobiec eskalacji przemocy.