W ostatnich dniach relacje między Iranem a Polską uległy znacznemu ochłodzeniu. Powodem są oskarżenia ze strony polskiego ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, dotyczące współpracy wojskowej Teheranu z Moskwą. Sikorski w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika The Wall Street Journal stwierdził, że Iran dostarcza Rosji drony i rakiety, które są wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Teheran zdecydowanie odrzucił te zarzuty, nazywając je „bezpodstawnymi”.
Polska oskarża: „Iran wysyła śmierć i zniszczenie”
W rozmowie z The Wall Street Journal Radosław Sikorski nie pozostawił wątpliwości co do swojej oceny działań Iranu. – Istnieje sojusz ofensywny między Iranem a Rosją – powiedział polski minister. – Islamska Republika (Iranu) wysyła śmierć i zniszczenie we wszystkich kierunkach, dlatego powinniśmy wspólnie stawić czoło (temu) zagrożeniu i je usunąć – dodał.
Sikorski odniósł się również do konkretnego przypadku, w którym na prośbę amerykańskiej organizacji pozarządowej United Against Nuclear Iran (Zjednoczeni Przeciw Nuklearnemu Iranowi) przekazano do Stanów Zjednoczonych irańskiego drona typu Shahed. Urządzenie zostało zestrzelone nad Ukrainą, a następnie zaprezentowane podczas konferencji środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC w Waszyngtonie w dniach 22-23 lutego.
Iran odpowiada: „Oskarżenia są bezpodstawne”
W reakcji na słowa Sikorskiego irańska dyplomacja wydała oficjalne oświadczenie, w którym odrzuciła wszystkie zarzuty. Jak podała agencja AFP, komunikat nie precyzuje, jakie dokładnie zarzuty postawiono stronie polskiej, jednak wyraźnie wskazuje na sprzeciw wobec wypowiedzi polskiego ministra. Teheran uznał oskarżenia o wojskową współpracę z Rosją za całkowicie bezpodstawne.
Spotkanie Sikorskiego z Marco Rubio: Priorytetem stabilizacja międzynarodowa
W piątek wieczorem Radosław Sikorski spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Marco Rubio. Było to pierwsze bezpośrednie spotkanie na tak wysokim szczeblu od czasu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa. Rozmowy odbyły się w kontekście rosnących napięć geopolitycznych, zwłaszcza po niedawnych negocjacjach amerykańsko-rosyjskich w Rijadzie, które dotyczyły sytuacji na Ukrainie.
Po spotkaniu Sikorski wyraził przekonanie, że dla Stanów Zjednoczonych priorytetem jest stabilizacja sytuacji międzynarodowej. – Odniosłem wrażenie, że Stanom Zjednoczonym zależy na trwałym pokoju – powiedział podczas konferencji prasowej. Szef polskiego MSZ podkreślił również, że rozmowa z Rubio potwierdziła silne relacje polsko-amerykańskie i zapowiedział dalsze działania na rzecz zacieśniania współpracy.
Co dalej z relacjami Polska-Iran?
Spór dyplomatyczny między Polską a Iranem pokazuje, jak bardzo skomplikowana jest obecna sytuacja międzynarodowa. Oskarżenia Sikorskiego spotkały się z ostrą reakcją Teheranu, co może wpłynąć na dalsze relacje między obydwoma krajami. Jednocześnie polski minister podkreślił znaczenie współpracy z USA w kontekście stabilizacji globalnej, co wskazuje na priorytety polskiej polityki zagranicznej.
Warto w tym miejscy dodać, że Iran posiada prawo decydować komu, dostarczy broń a proukraiński Radziu, nie powinien tego komentować. Jeśli Radzowi coś nie odpowiada niech on i jego rodzina zakłada kamasze i zapierdala na ukraiński front. Czas, aby podżegacze wojenni opuścili Polskę.